• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Droga ekspresowa S7. Odkryto cmentarzysko sprzed tysięcy lat

Opublikowano: 12-08-2024 Źródło: GDDKiA

Na budowie liczącego 5 km odcinka drogi ekspresowej S7 Miechów–Szczepanowice odkryto nekropolię sprzed 4 tys. lat. Znajduje się ona na północ od węzła Szczepanowice. To jedno z bardziej interesujący znalezisk.


Cmentarzysko na budowie drogi ekspresowej S7. Fot. GDDKiA Cmentarzysko na budowie drogi ekspresowej S7. Fot. GDDKiA

Na placu budowy drogi ekspresowej S7 w Małopolsce archeolodzy w okolicy węzła Szczepanowice przebadali teren o powierzchni 1,8 ha. Na wzgórzu odkryli cmentarzysko powstałe ponad 4 tys. lat temu, na przełomie neolitu i epoki brązu. Znaleziono osiem pochowanych osób, przedstawicieli kultury ceramiki sznurowej. W pobliżu znajdują się ślady osady. Według ekspertów grzebanie zmarłych w pobliżu miejsc zamieszkania było wtedy rzadkością, zwykle pochówki odbywały się w oddaleniu.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Zmarłych umieszczono w wykopanych w ziemi jamach grobowych, w pozycji skurczonej na boku, z głową skierowaną na północny wschód. Na cmentarzysku odkryto także ceramiczne naczynia oraz kamienne i krzemienne narzędzia złożone do grobów. Przy jednej z kobiet zachowały się miedziane ozdoby, co świadczy o jej wysokim statusie. W promieniu 15 km od nekropolii, w rejonie budowy drogi ekspresowej S7, znaleziono jeszcze trzy nekropolie z tego okresu. Znaleziska przekazano Polskiej Akademii Nauk.

Zdjęcia z cmentarzyska

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Przeczytaj także: Droga S7. Dwa tunele w Warszawie. Wybrano ofertę

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!