• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Artykuł nie istnieje
Artykuł nie istnieje

Droga ekspresowa S1 – nowy odcinek gotowy

Opublikowano: 22-08-2025 (Aktualizacja: 25-08-2025) Źródło: GDDKiA

W poniedziałek (25 sierpnia) GDDKiA udostępni kierowcom 10-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S1 od węzła Oświęcim do węzła Brzeszcze oraz 4,2-kilometrowy fragment obwodnicy Oświęcimia. Ruch będzie jednak czasowo ograniczony do pojazdów o masie do 3,5 t z uwagi na prowadzone lokalne remonty oraz niedokończone sąsiednie odcinki trasy.


Droga ekspresowa S1 – węzeł Wola. Fot. GDDKiA Droga ekspresowa S1 – węzeł Wola. Fot. GDDKiA

Na całym odcinku Oświęcim–Dankowice (16 km) wybudowano trzy węzły: Oświęcim, Wola i Brzeszcze oraz 18 obiektów inżynieryjnych. Wśród nich wyróżniają się:

  • estakada o długości ponad 480 m (technologia nasuwu podłużnego) nad linią kolejową, stawem i drogami lokalnymi,
  • most nad Wisłą o długości 224 m (technologia nawisowa).

Powstały też przejścia dla zwierząt, przepusty i zbiorniki retencyjne.

Nowy fragment drogi ekspresowej S1 ma dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu i pasem awaryjnym, a szeroki pas dzielący (12 m) umożliwi w przyszłości rozbudowę o trzeci pas. Nawierzchnia przystosowana jest do obciążeń 11,5 t/oś.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Jak informuje GDDKiA, do czasu ukończenia budowy sąsiednich odcinków S1, Oświęcim–Bieruń i Dankowice–Bielsko-Biała Hałcnów oraz ostatniej części obwodnicy Oświęcimia w ciągu DK44 – oddany fragment będzie tymczasowo dostępny wyłącznie dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Trasa S1 to strategiczny ciąg komunikacyjny południowej Polski. Finalne połączenie Mysłowice–Bielsko-Biała o długości ok. 40 km ma być gotowe do połowy 2027 r.

Przeczytaj także: Droga ekspresowa S1. Naprawa wiaduktu nad trasą zakończona

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia