Zakładano, że ta linia zostanie zmodernizowana przed końcem 2015 r. Pociągi na 70-kilometrowej trasie mają docelowo poruszać się z prędkością 160 km na godz. Jednak, przynajmniej do połowy 2016 r., czyli w okresie trwania remontu, będą się przemieszczać ze średnią prędkością 35 km na godz. Ponadto problemem jest to, że realna staje się utrata dofinansowania unijnego.

W ciągu ostatnich 8 miesięcy prace budowlane były zawieszone ze względu na wadliwość projektu, zmiany czynione przez resort transportu oraz problemy z wykonawcą jednego z odcinków. W przyszłym roku ma być ogłoszony przetarg na dokończenie modernizacji odcinka Kraków - Krzeszowice, a podpisanie umowy planuje się dopiero na koniec roku 2014. Tym samym zakończenia prac można oczekiwać najwcześniej w połowie 2016 r.

Utrata dotacji na modernizację linii Kraków – Katowice?

Inwestycja nie zostanie rozliczona pod względem finansowym do końca 2015 r., a to skutkuje utratą dotacji unijnej, chyba że Komisja Europejska zgodzi się na przedłużenie terminu rozliczenia. Nie jest wcale pewne, że rok 2016 będzie finalny dla przedsięwzięcia, ponieważ dotychczas niewiele udało się dotychczas zrobić, dla części prac modernizacyjnych brakuje nawet projektu, a do pozyskania pozostaje nadal wiele pozwoleń.

Docelowo podróż pomiędzy Krakowem a Katowicami ma się skrócić z około 120 do 50 minut.