Spółka PKP PLK S.A. poinformowała, że budowa łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki jest już na półmetku. 

Stan prac

Zgodnie z informacjami, na przystanku Kraków Zabłocie wykonano już część peronów i stalowej konstrukcji zadaszenia. Wybudowano szyby windowe oraz fundamenty pod schody ruchome. Zakończyły się też roboty na części torów z Bonarki do Prokocimia. Obecnie trwa modernizacja układu torowego w okolicach przystanku Kraków Krzemionki. Przebudowywane są także chodniki i układ drogowy w rejonie ul. Plac Przystanek na Krzemionkach.

Kluczowe część budowy łącznicy

Jednocześnie spółka poinformowała, że kontynuowana jest najważniejsza części inwestycji, czyli rozpoczęty w sierpniu montaż dwóch najdłuższych, bo liczących odpowiednio 78 i 81 m, przęseł estakady nad skrzyżowaniem ul. Powstańców Śląskich, Wielickiej, Powstańców Wielkopolskich i Limanowskiego. Aby zamontować i scalić przęsła, konieczne było zbudowanie 6 tymczasowych podpór, co zmienia i ogranicza przejazd przez skrzyżowanie. Elementy przęseł były transportowane we fragmentach do 26 m długości – czytamy w komunikacie spółki.

Budowa łącznicy kolejowej pozwoli na skrócenie czasu przejazdu pociągów ze stacji Kraków Główny do stacji Kraków Bonarka i dalej do Skawiny, Zakopanego oraz Oświęcimia. 

Czytaj także: „Kolej górą... czyli łącznica na estakadach”