Dzięki tym projektom wzrośnie jakość życia w stolicy Małopolski, a zalety sprawnego transportu odczują również mieszkańcy sąsiednich miejscowości – podkreślił Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. Wszystkie inwestycje służą jednemu celowi: jest nim bezpieczna, komfortowa i punktualna polska kolej.

Linia E30 na trasie Kraków–Katowice, to część III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego, łączącego Niemcy, Polskę i Ukrainę, która jest kompleksowo modernizowana. To najważniejsza linia kolejowa w Małopolsce o znaczeniu regionalnym i międzynarodowym. Modernizacja trasy obejmuje odcinek pomiędzy Krakowem a Katowicami, a także w centrum stolicy Małopolski, gdzie powstają nowe tory, mosty i przystanki potrzebne do uruchomienia kolei aglomeracyjnej.


Intensywne roboty trwają na całej długości modernizowanej linii, od przystanku Kraków Łobzów do położonych niemal 20 kilometrów dalej na wschód Węgrzc Wielkich.

Nawet w centrum miasta XIX–wieczny nasyp kolejowy zastąpiony zostanie nowoczesnymi estakadami, na których ułożone zostaną aż cztery tory kolejowe. Przy ul. Blich są już gotowe podpory nowego obiektu. Jeszcze w lipcu wykonawca rozpocznie betonowanie pierwszych elementów konstrukcji nośnej estakady.

W lipcu rozpoczęła się kolejna faza tej inwestycji. Wykonawca rozpoczął już budowę nowych mostów na Wiśle, które mają usprawnić ruch kolejowy oraz pozytywnie wpisać się w panoramę Krakowa. Nowoczesne łukowe konstrukcje będą nawiązywać do wyglądu sąsiednich przepraw przez rzekę.


Uważam, że w Krakowie budujemy kolej od nowa – powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK – Krajowy Program Kolejowy, który realizujemy w całym kraju, tworzy warunki dla rozwoju transportu i gospodarki na następne dekady. Cieszę się, że kolej w Krakowie, po zakończeniu prac, stanie się podstawowym środkiem komunikacji dla mieszkańców miasta i regionu oraz ułatwi podróże dalekobieżne.

Pierwsze pociągi wjadą na nowe tory w centrum małopolskiej stolicy już w przyszłym roku, natomiast zakończenie wszystkich prac budowlanych planowane jest na 2020 r. Wartość inwestycji to niemal 1 mld zł.

Kraków–Katowice w zaledwie 60 min?

Prace budowlane na odcinku Kraków Mydlniki–Krzeszowice są bardzo zaawansowane, zainstalowano już nowe tory. Trwa remont wiaduktów kolejowych i budowa nowych przystanków, zapewniających dostęp do pociągów wszystkim pasażerom. Wartość prac to przeszło 300 mln zł. We wrześniu z nowoczesnych peronów skorzystają pasażerowie na stacji w Zabierzowie. Natomiast w sierpniu 2019 r. zostanie oddany do użytku nowy wiadukt kolejowy, w ciągu ul. Daszyńskiego. 

Dzięki tej szeroko zakrojonej modernizacji pociągi na trasie do Katowic przyspieszą do 160 km/godz. (dzięki czemu z Krakowa do Katowic będzie można przejechać w godzinę, a nie w 2,5 godz.), a pomiędzy Krakowem i sąsiednimi miejscowościami powstanie wygodne połączenie kolei aglomeracyjnej.

Przeczytaj także: Remont niemal kilometrowego mostu kolejowego w Toruniu