Dzięki inwestycjom z Krajowego Programu Kolejowego podróżni na stacjach i przystankach zyskają wygodniejszy dostęp do pociągów aglomeracyjnych, regionalnych i dalekobieżnych. Zabierzów jest jedną ze stacji na trasie Kraków–Katowice, na których widać już efekty prac. Podobnie zmienia się kolej na wschodzie Polski i w Warszawie. Zależy nam na jak najlepszej dostępności do komunikacji we wszystkich regionach kraju – powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Stacja w Zabierzowie została w pełni zmodernizowana. W miejscu starych peronów wybudowano dwa wyższe: peron wyspowy, umożliwiający obsługę pociągów z obu stron, oraz jednokrawędziowy obok dworca, są jasno oświetlone oraz wyposażone w szerokie wiaty i ławki. Podróże ułatwiają czytelne oznakowanie oraz tablice informacyjne. Starą kładkę zastąpiło przejście podziemne. Dla osób o ograniczonej mobilności przewidziano windy i specjalne ścieżki dla niedowidzących.

Modernizacja linii m.in. trasy Kraków–Katowice, uwzględnia dostępność stacji i przystanków dla wszystkich podróżnych. Dlatego budujemy nowe, dobrze oznakowane i wyposażone perony, a przejścia podziemne wyposażamy w windy – powiedział Piotr Majerczak, członek zarządu PKP PLK.

Wszystkie roboty budowlane na odcinku linii kolejowej E30, pomiędzy Krzeszowicami a Krakowem Mydlnikami, zakończą się w drugiej połowie 2019 r. Prócz stacji w Zabierzowie, z nowych peronów będą mogli korzystać pasażerowie na przystankach w Rudawie i Krakowie Mydlnikach Wapienniku. W ramach inwestycji zmodernizowanych zostało sześć wiaduktów i osiem mostów. Wykonawca wybudował również dwa przejścia pod torami. Wartość tej części projektu to 302 mln zł.

Przeczytaj także: Z Radomia do Warszawy coraz szybciej? Prace na kolei przebiegają planowo