Zaplanowano już prace o wartości 66 mln zł, które poprawić mają tempo i jakość podróży między Grybowem a Kamionka Wielką, zwiększyć komfort obsługi podróżnych na przystanku w Mszalnicy, a także poziom bezpieczeństwa – dzięki przebudowie dwóch wiaduktów i przejazdów kolejowo-drogowych.

PKP PLK podpisały już umowę z Przedsiębiorstwem Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej. Realizacja projektu modernizacji odcinka linii kolejowej nr 96 Grybów–Kamionka Wielka kosztować będzie niemal 56 mln zł netto. To jednak kolejna inwestycja na tej trasie: wcześniej zawarto kontrakty na przebudowę wiaduktów: w Ptaszkowej za 6 mln zł oraz w Nowym Sączu za 4 mln zł netto.

Dzisiejsza umowa to bardzo dobra wiadomość dla Małopolan, a także dla turystów, którzy zarówno w okresie zimowym, jak i wakacyjnym, podróżują po naszym województwie. Inwestycje przyczynią się do tego, że podróżowanie będzie sprawniejsze i bardziej komfortowe. Na specjalną uwagę zasługuje nieustanne podnoszenie poziomu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Życie ludzkie jest bezcenne – dlatego cieszę się, że zarówno dla podróżujących pociągami, jak i samochodami, miejsca, w których krzyżują się szlaki kolejowe i drogowe, będą lepiej zabezpieczone. Ważne jest też to, że inwestycje przyniosą również udogodnienia dla osób niepełnosprawnych – podkreślił Piotr Ćwik, wojewoda małopolski.

Jak zaznaczył prezes zarządu PKP PLK, Ireneusz Merchel, w Małopolsce, tylko ze środków budżetowych, PKP PLK realizują obecnie inwestycje za ponad 400 mln zł. Dzięki nim tworzymy nowe możliwości dla przewozów pasażerskich i towarowych. Podróżni zyskują wygodniejsze przystanki, sprawniejsze przejazdy w regionie, a przebudowane wiadukty zwiększą bezpieczeństwo i ułatwią komunikację na drogach – powiedział Merchel.

W Mszalnicy – na przystanku kolejowym zostanie przebudowany peron: wyższy standard zapewnią wiaty, ławki, tablice informacyjne oraz nowe oświetlenie i oznakowanie. Ułatwieniem dla osób o ograniczonej mobilności będzie system oznakowania dotykowego, pasy ostrzegawcze i ścieżki naprowadzające. Zaplanowane na ten rok prace obejmą także wymianę 16 km torów i elementów sieci trakcyjnej, a ponadto zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na 22 przejazdach kolejowo-drogowych.

Podróżnym, od wakacji 2018 r., wygodniejszą obsługę zapewnia już jeden odnowiony peron w Mszalnicy, a także perony w Grybowie i w Ptaszkowej. To efekt wcześniejszych prac na odcinku Grybów–Kamionka Wielka za ponad 70 mln zł – informują PKP PLK.

Jak zapowiadają kolejarze, podróże koleją w Beskidy, do Muszyny i Krynicy, będą coraz sprawniejsze i bezpieczniejsze. Zapewni to przebudowa wiaduktów w Ptaszkowej oraz w Nowym Sączu. Stuletni obiekt w Ptaszkowej zostanie całkowicie przebudowany, co usprawni zarówno ruch kolejowy, jak i drogowy. Będzie trzykrotnie poszerzony i umożliwi płynny przejazd samochodów po dwóch pasach ruchu.

Wygodniejsza komunikacja kolejowa i drogowa ma być także efektem prac przy wiadukcie w Nowym Sączu, gdzie powstaną nowe podpory i konstrukcje przęseł, a tory i rozjazdy zostaną przebudowane Zwiększy się wysokość i szerokość obiektu, a przez to sprawniejszy i bezpieczniejszy będzie ruch drogowy.

Przeczytaj także: Budowa linii kolejowej do portu w Policach