• Za 12 mln zł PKP PLK przebudują stacje Toruń Wschodni i Toruń Miasto
  • Budowa drugiego toru umożliwi szybsze przejazdy pociągów (od 60 do 120 km/godz.)
  • Dworce zostaną oddane do użytku w połowie 2022 r.

Projekt „Modernizacja linii kolejowej nr 353 na odcinku Toruń Główny–Toruń Wschodni wraz z infrastrukturą dworcową oraz budową nowych przystanków kolejowych w Toruniu – BiT City II” zostanie zrealizowany przez spółkę Transprojekt Gdański. Firma najpierw przygotuje dokumentację projektową (do listopada 2021 r.). Wartość zadania wynosi prawie 12 mln zł brutto. PKP PLK (Polskie Linie Kolejowe) wydadzą około 6,75 mln zł.

Przebudowa dworców będzie prowadzona w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków. Modernizacja ma m.in. zlikwidować bariery architektoniczne i dostosować obiekty do potrzeb osób niepełnosprawnych, pasażerów z dziećmi i z dużymi bagażami. Pojawi się nowy system informacji pasażerskiej. Prace na dworcu Toruń Wschodni obejmą modernizację budynku oraz przebudowę i zagospodarowanie terenu przydworcowego. Na parterze dworca znajdą się hol główny poczekalni, kasy biletowe, toalety oraz pomieszczenia usługowe (kiosk, gastronomia). Przestrzeń na 1. piętrze zostanie wykorzystana na potrzeby obsługi dworca oraz na cele techniczne – czytamy w komunikacie.


Na stacji Toruń Miasto dojdzie do modernizacji dworca, „starej apteki” i tzw. „starych szaletów”. Na parterze pojawią się kasy, poczekalnia, toalety i przestrzeń dla najemców komercyjnych. Plany obejmują także urządzenie hostelu. Modernizacja dworców zakończy się w połowie 2022 r.

Wydłużone i podwyższone zostaną trzy perony na stacji Toruń Wschodni, koncepcja ma uwzględnić także budowę czwartego peronu. Unowocześniony zostanie peron na stacji Toruń Miasto, przedłużone zostanie przejście podziemne do ul. Sowińskiego.

Między stacjami powstanie drugi tor o długości 400 m. Pozwoli to na likwidację „wąskiego gardła” i zwiększenie przepustowości linii (nr 353). Zmodernizowane zostanie 6 km torów oraz sieć trakcyjna. Nowy system sterowania zwiększy bezpieczeństwo i sprawność prowadzenia ruchu kolejowego. Dokumentacja ma uwzględnić szybszy przejazd pociągów od 60 do 120 km/godz., w miejscu obecnych 40–100 km/godz. – informują PKP PLK.

Przy dworcu Toruń Wschodni powstanie węzeł przesiadkowy komunikacji miejskiej i podmiejskiej. W ramach inwestycji przebudowane zostaną skrzyżowanie ul. Żółkiewskiego i Curie-Skłodowskiej oraz kładka Garbaty Mostek nad linią (nr 353). Na moście kolejowym miasto zbuduje kładkę pieszo-rowerową.

Przeczytaj także: CPK – ogłoszono pierwszy kolejowy przetarg