• Przystanek Lublin Zachód budowany w ramach modernizacji linii kolejowej nr 7 ułatwi podróże w regionie i do Warszawy
  • Na 400-metrowym peronie będą się zatrzymywać pociągi regionalne i dalekobieżne
  • Podróżni będą mogli skorzystać ze 100-metrowej wiaty

Nowy przystanek ma już konstrukcję peronu wyspowego oraz przejście pod torami. Rozpoczął się montaż windy z tunelu na peron. Przygotowywana jest budowa szerokiej, stumetrowej wiaty. Będą wygodne ławki i tablice informacyjne. Poza schodami, do przejścia podziemnego wybudowana zostanie pochylnia dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Długi na 400 m peron pozwoli na postoje pociągów regionalnych i dalekobieżnych. Zakończenie prac przewidziano w październiku br. – informuje PKP PLK.

Budowa przystanku Lublin Zachodni wraz z dojściami, dojazdami oraz przejściem podziemnym to dla mieszkańców lepszy dostęp do pociągów oraz szybsze i wygodniejsze podróże w aglomeracji, regionie i w kierunku Warszawy.


Z kolei na stacji Lublin powstaje peron nr 3. Ułożono już ścianki, wkrótce pojawi się konstrukcja pod wiaty. Rozpoczęto budowę nowej krawędzi peronu nr 2. Natomiast w budynku lokalnego centrum sterowania (LCS) w Lublinie trwają prace wykończeniowe na zewnątrz i wewnątrz budynku. Montowane są nowoczesne urządzenia i system sterowania które, zapewnią bezpieczny i sprawny ruch pociągów.

Modernizacja linii kolejowej nr 7 jest jednym z największych projektów w Krajowym Programie Kolejowym. Wartość projektu „Prace na linii kolejowej nr 7 Warszawa Wschodnia Osobowa–Dorohusk na odcinku Warszawa–Otwock–Dęblin–Lublin, etap I” wynosi ponad 3,5 mld zł, z czego kwota dofinansowania unijnego POIiŚ to ponad 2,9 mld zł. Prace zostaną zrealizowane do 2022 roku.

Przeczytaj także: Koleją wygodniej i szybciej z Łodzi do Kutna