• W ramach modernizacji stacji Warszawa Zachodnia zostanie przebudowanych 30 km torów, 130 rozjazdów i sieć trakcyjna
  • Zostanie także wybudowany tunel umożliwiający budowę linii tramwajowej
  • PKP PLK wybudują nowy peron i przykryję dachem całą halę peronową

Co się zmieni? Pasażerowie zyskają będą perony z windami i schodami ruchomymi, zadaszenie chroniące przed złą pogodą, wygodne przejście podziemne, dobre połączenie kolei z komunikacją miejską. Sprawny ruch pociągów zapewnią nowe tory, rozjazdy, urządzenia sterowania i sieć trakcyjna. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków unijnych (POIiŚ – Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko).

Odnowione perony będą dostępne dla osób o ograniczonej mobilności, windy i ruchome schody zostaną przystosowane do przewozu wózków i rowerów. PLK wybudują dodatkowy peron od strony ul. Tunelowej, a całą halę peronową przykryje dach.


Na stacji będzie wykonana kładka dla pieszych pomiędzy dzielnicą Wola i Ochota. Przejście podziemne zmieni się całkowicie na wyższe i szersze oraz połączone z przestrzenią poczekalni i kas biletowych. Zostanie też wydłużone przejście do peronu nr 8, przy linii obwodowej. Na poziomie -2 przejścia podziemnego zostanie wybudowany tunel umożliwiający budowę linii tramwajowej wraz z niezbędną infrastrukturą – czytamy w komunikacie.

Przebudowa obejmie 30 km torów, 130 rozjazdów i sieć trakcyjną. Nowy układ umożliwi przejazd pociągów z linii obwodowej na linię radomską i stworzenie bezpośrednich połączeń Piaseczno–Legionowo i Legionowo–Lotnisko Chopina.

Prace na stacji planowane są od 2020 do 2023 roku w ramach projektu POIiŚ 5.1-13 pn.: „Prace na linii średnicowej w Warszawie na odcinku Warszawa WschodniaWarszawa Zachodnia" oraz projektu POIiŚ 6.1-22 pn. „Budowa trasy tramwajowej do Wilanowa wraz z zakupem taboru oraz infrastrukturą towarzyszącą”.

Warszawa Zachodnia to największa pod względem ruchu pasażerskiego stacja w Polsce. W ciągu doby obsługuje około 1000 pociągów aglomeracyjnych i dalekobieżnych.

Przeczytaj także: PKP PLK kupuje specjalistyczne drezyny