Spółka celowa ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) poinformowała o przyznaniu wsparcia dla współpracy spółki z Kolejami Francuskimi SNCF w przygotowaniach do planowania, projektowania i budowy Kolei Dużych Prędkości.
Polska będzie współpracować z Francją w zakresie budowy Kolei Dużych Prędkości. Fot. stockphoto mania
Umowa zostanie zawarta na półtora roku, w ramach Programu Wspierania Reform Strukturalnych, a wartość dofinansowania ze strony Brukseli wyniesie od 2,1 do 3 mln zł. Wynagrodzenie za usługę konsultacyjną na rzecz naszego kraju Koleje Francuskie SNCF otrzymają od Komisji Europejskiej.
Projekt CPK i Ministerstwa Infrastruktury dotyczy wymiany know-how i wspierania zdolności instytucjonalnej do budowy KDP w Polsce. Nasza współpraca będzie obejmowała konsultacje, w ramach których SNCF przedstawi m.in. rozwiązania i regulacje dotyczące KDP, uwzględniające specyfikę rynku polskiego – powiedział Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK.
Bezpośrednim beneficjentem tej współpracy zostanie spółka CPK, ale pośrednio skorzystają też PKP Intercity, PKP Polskie Linie Kolejowe, Instytut Kolejnictwa, Urząd Transportu Kolejowego i Ministerstwo Infrastruktury. Unijne dofinansowanie pozwoli na wymianę doświadczeń między krajami i wsparcie Polski w zakresie standardów technicznych i organizacyjnych stosowanych przy projektowaniu i budowie KDP.
Zakładamy, że współpraca polsko-francuska pod parasolem Brukseli będzie miała charakter „win-win”, czyli że korzyści będą obustronne. Ponadto za sprawą otwarcia się Polski na francuskie doradztwo, polskie firmy kolejowe zostaną włączone w łańcuch dostaw na rzecz projektu i uzyskają łatwiejszy dostęp do wspólnego rynku – dodał Horała.
Centralny Port Komunikacyjny powstać ma 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze o powierzchni około 3 tys. ha. W pierwszym etapie przepustowość lotniska oszacowano na 45 mln pasażerów rocznie, docelowo ma to być 100 mln pasażerów. CPK będzie jednocześnie jednym z największych węzłów przesiadkowych w Europie, który zintegruje krajowy transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Rząd zaplanował budowę 1600 km nowych linii kolejowych, prowadzących do CPK i do Warszawy. Głównym założeniem jest powstanie 10 tzw. szprych prowadzących do lotniska ze wszystkich kierunków Polski. Każda z 10 szprych prowadzących do CPK składać się będzie z nowych odcinków torów i wyremontowanych lub zmodernizowanych fragmentów istniejącej infrastruktury. Za budowę tych pierwszych będzie odpowiadać spółka CPK, a modernizację drugich – PKP Polskie Linie Kolejowe.
Zgodnie z szacunkami, budowa infrastruktury kolejowej ma pochłonąć 40 mld zł.
Źródło: GDMT/CPK
Podróż pociągiem ze stolicy do nowego Portu Lotniczego Solidarność ma zająć za to zaledwie 15 minut.
Przeczytaj także: (R)ewolucja w transporcie kolejowym. Czy to pociąg, czy samolot? Nie, to hyperloop!
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.