• Liczba wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych spadła w 2019 r. o 11%
  • W tym samym stopniu zmniejszyła się liczba kolizji
  • Przyczyną 75% zdarzeń są niewłaściwe zachowania kierowców i przekraczanie torów w miejscach niedozwolonych

W 2019 r., podobnie jak w 2018 r., zmniejszyla się liczba wypadków z pojazdami na przejazdach kolejowo-drogowych oraz kolizji na torach. W obu przypadkach, w ubiegłym roku, spadek wyniósł 11%.

Kolejny rok nikt nie zginął i nie był poszkodowany w wyniku kolizji na torach. Przyczyną 75% wszystkich zdarzeń są sytuacje niezależne od zarządcy infrastruktury – niewłaściwe zachowania kierowców na przejazdach i nieodpowiedzialne wkraczanie na tory w miejscach niedozwolonych – informują PKP PLK.

W 2018 r. 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych oznakowano żółtymi naklejkami. Umieszczono na nich informacje, w jaki sposób w niebezpiecznej sytuacji błyskawicznie wstrzymać ruch na linii kolejowej. W ubiegłym roku z podanych numerów telefonów korzystano 4300 razy. 167 razy wstrzymano ruch pociągów i w efekcie prawdopodobnie uniknięto wypadków.


W ramach Krajowego Programu Kolejowego o wartości około 76 mld zł, finansuje się działania techniczne i inwestycyjne. To budowa bezkolizyjnych przejazdów, wymiana rozjazdów, montaż nowych torów i wprowadzanie nowoczesnych systemów sterowania ruchem.

Od każdego pracownika PKP PLK wymaga się przygotowania do pełnienia obowiązków na posterunkach ruchu. Wszyscy przechodzą dodatkowe szkolenia np. z wykorzystaniem symulatora dla dyżurnych ruchu. Szczególny nacisk na szkolenia stawia się w przypadku osób zatrudnionych w obszarze bezpieczeństwa.

Spółka od kilkunastu lat prowadzi kampanię społeczną Szlaban na ryzyko!, na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa i ograniczania skutków brawury na przejazdach kolejowo-drogowych czy przechodzenia przez tory w miejscach niedozwolonych.

Przeczytaj także: Kolej rozbudowuje park maszynowy