• Trasa z Ełku do Giżycka zostanie zmodernizowana do 2023 r.
  • Pozostałe prace na 100 km linii kolejowej Ełk–Korsze będą prowadzone w kolejnej perspektywie finansowej
  • Efektem inwestycji ma być skrócenie przejazdu z Olsztyna do Ełku o 50 min

Poszukiwanie wykonawcy

PKP PLK ogłosiły przetarg na modernizację linii nr 38 Ełk–Korsze w ramach projektu „Prace na linii kolejowej nr 38 na odcinku Ełk-Korsze wraz z elektryfikacją”. Najpierw, w latach 2021–2023, zostaną przeprowadzone roboty na trasie kolejowej od Ełku do Giżycka. Kolejne etapy przedsięwzięcia będą finansowane już w nowej perspektywie unijnej (2021–2027). Koleje wystąpiły o dofinansowanie projektu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).

W trakcie przygotowania dokumentacji zwiększono zakres projektu modernizacji linii Ełk–Korsze. W efekcie pozwoli to zaoferować mieszkańcom i turystom jeszcze lepsze i bardziej komfortowe kolejowe podróże mazurskim szlakiem. Inwestycja usprawni przejazdy aglomeracyjne i międzywojewódzkie. Trasa zapewni m.in. sprawne połączenie Trójmiasta przez Olsztyn do Białegostoku – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.


Podwoi się prędkość pociągów

Postępowanie dotyczy szlaku między Ełkiem a Giżyckiem, natomiast całość projektu obejmie modernizacją linię kolejową Ełk–Giżycko o długości około 100 km. Zostanie ona dostosowana do dwukrotnie większych maksymalnych prędkości niż aktualne: wzrośnie z 80 km/godz. do 160 km/godz. W efekcie przejazd z Olsztyna do Ełku przez Korsze i Giżycko skróci się o około 50 min i wyniesie mniej niż dwie godziny. Trasa zostanie zelektryfikowana, dzięki czemu podróżni nie będą tracić czasu czekając na zamianę lokomotywy z elektrycznej na spalinową. Po zakończeniu inwestycji wzrośnie przepustowość linii – przejedzie nią więcej pociągów.

Planowane prace

PKP PLK planują wymianę torów i urządzeń sterowania ruchem kolejowym, a także przebudowę przejazdów kolejowo-drogowych i obiektów inżynieryjnych, jak mostów, wiaduktów i przepustów. Przebudowanych zostanie także siedem stacji (Stare Juchy, Wydminy, Giżycko, Sterławki Wielkie, Kętrzyn, Tołkiny i Korsze) i siedem przystanków (Woszczele, Siedliska, Niegocin, Sterławki Małe, Martiany, Nowy Młyn i Linkowo). Podróżni zyskają zmodernizowane perony wyposażone w ławki, wiaty, informację pasażerską, energooszczędne oświetlenie. Obiekty będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Perony będą wyższe, dzięki czemu wsiadanie i wysiadanie z pociągów będzie wygodniejsze – informują PKP PLK.

Przeczytaj także: PKP PLK współpracują z Litwą przy projekcie Rail Baltica