PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK) podpisały porozumienie z samorządem lubelskim dotyczące rozwoju połączeń kolejowych w ramach Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej (LKA). Współpraca ma zaowocować koncepcją programowo-przestrzenną prowadzącą do budowy nowych przystanków i linii kolejowych.
Fot. PKP PLK
- Lubelska Kolej Aglomeracyjna ma zwiększyć dostęp do kolei mieszkańców regionu
- Opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej będzie kosztować 400 tys. zł
- Prace budowlane zaplanowano na lata 2021–2027
Plany nowych połączeń kolejowych
W dokumencie mają się znaleźć koncepcje przebiegu linii kolejowych na obszarze planowanej LKA. W założeniach nowe linie i połączenia mają umożliwić sprawne i szybkie przejazdy na szlakach między Lublinem a m.in. Puławami, Parczewem, Chełmem i Kraśnikiem. Przeanalizowane zostaną koncepcje budowy łącznicy z lubelskiego lotniska do Chełma (w ramach integracji transportu kolejowego i lotniczego), elektryfikacja odcinka trasy między Lublinem a Łukowem oraz budowy nowych linii kolejowych od Szastarki przez Janów Lubelski do Biłgoraju oraz z Lublina do Łęcznej.
Plany LKA. Źródło: PKP PLK
Woj. lubelskie dysponuje jedną z najrzadszych sieci kolejowych w kraju. Dlatego wierzę, że Lubelska Kolej Aglomeracyjna poprawi dostępność transportową, tak aby mieszkańcy mogli szybko i swobodnie przemieszczać się korzystając ze modernizowanych linii kolejowych – wyjaśnia marszałek woj. lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Modernizacja i budowa przystanków
Jakość obsługi i większy komfort pasażerów ma zapewnić modernizacja przystanków kolejowych, a także budowa nowych takich obiektów. Wszystkie mają być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i z ograniczonymi możliwościami poruszania się. Koncepcja obejmie też budowę węzłów przesiadkowych łączących transport kolejowy z publicznym.
Rozwój kolei w aglomeracjach to jeden z celów, które jako zarządca infrastruktury kolejowej już realizujemy w ramach Krajowego Programu Kolejowego. Chcemy, żeby mieszkańcy województwa dzięki LKA zyskali lepsze możliwości podróży w regionie – powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.
Budowa infrastruktury do 2027 r.
Dokument prezentujący całą koncepcję zostanie opracowany w latach 2020–2021 za około 400 tys. zł. Woj. lubelskie oraz PKP PLK podzielą te koszty po połowie. Zarządca infrastruktury kolejowej przeprowadzi przetarg na wykonawcę zadania, będzie też nadzorował prace przygotowawcze. Na podstawie tej analizy zostanie opracowane studium wykonalności, w którym ujęte będą wszelkie szczegóły planowanych robót.
Prace budowlane w ramach Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej mają zostać przeprowadzone w latach 2021–2027 w ramach nowej perspektywy finansowej.
Przeczytaj także: Rosja: trwa odbudowa ważnej trasy kolejowej po zawaleniu się mostu
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.