• Podczas modernizacji linii Lublin–Stalowa Wola Rozwadów wymieniono 117 km torów
  • Na szlaku zamontowano 74 rozjazdy kolejowe
  • Przebudowano 20 stacji i przystanków

Prawie 120 km nowych torów

W wyniku modernizacji wymieniono 117 km torów i zainstalowano 74 rozjazdy kolejowe. Odnowiono mosty na rzekach San i Sanna, a przejazdy pociągów na trasie odbywają się pod nadzorem nowych cyfrowych urządzeń w lokalnym centrum sterowania (LCS). W efekcie tych prac przejazdy kolejowe są szybsze.

Projekt rozszerzono o budowę LCS na stacji Stalowa Wola Rozwadów, wymianę 12 rozjazdów i przebudowę nastawni. Trwają tu prace torowe i remont przejazdów kolejowo-drogowych w Stalowej Woli. Kończy się elektryfikacja linii.


Przystanek na zakończenie

Końcowym etapem modernizacji szlaku między Lublinem a Stalową Wolą była budowa przystanku Zaklików Miasto (będzie dostępny dla podróżnych od 14 czerwca br.) ułatwiającego przejazdy do Lasów Janowskich, Lublina i Stalowej Woli. Wraz z działającym przystankiem Stalowa Wola Charzewice zwiększy dostępność kolei dla mieszkańców. W 2019 r. zmodernizowano też stację Zaklików.

Przystanek Zaklików Miasto (w rejonie ulic Ptasiej i Słubickiego) wyposażono w ławki i wiaty. Ustawiono gabloty z rozkładami jazdy oraz tablice z nazwą stacji. Peron ma jasne oświetlenie i czytelne oznakowanie. Wybudowano pochylnię dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się oraz nowe chodniki ze ścieżkami naprowadzającymi – informują PKP PLK.

Modernizacje stacji i przystanków

W wyniku robót na linii kolejowej Lublin–Stalowa Wola Rozwadów zmodernizowano 20 stacji i przystanków (m.in. w Stalowej Woli, Zaklikowie, Kraśniku i Lublinie oraz nowy w Stalowej Woli Charzewice). Wszystkie obiekty zapewniają dogodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów oraz dostosowane są do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Perony są dobrze oświetlone i wyposażone w ławki i wiaty. Przygotowano czytelne oznakowanie oraz informację pasażerską – czytamy w komunikacie.

Prace realizowano w ramach projektu „Prace na liniach kolejowych 68, 565 na odcinku Lublin–Stalowa Wola Rozwadów”. Ich koszt wyniósł 447,2 mln zł netto, w tym 336,9 mln zł stanowiło dofinansowanie unijne z  Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Przeczytaj także: Pociągi towarowe ze Śląska szybciej dojadą do portów morskich