Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał pozwolenie na budowę około 6,5-kilometrowego odcinka międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica od granicy województw: mazowieckiego i podlaskiego do stacji Czyżew.
Zadanie jest elementem większego projektu, tj. modernizacji 70-kilometrowej trasy Czyżew–Białystok. To jedna z kluczowych obecnie inwestycji kolejowych. Podróż z Białegostoku do Warszawy ma trwać półtorej godziny, czyli o godzinę krócej niż obecnie. Odcinek będzie częścią trasy kolejowej E75.
Projekt w procedurze wydawania pozwoleń podzielony jest na 10 mniejszych zadań, dla których wojewoda wydaje sukcesywnie pozwolenia na budowę.
Wydane w poniedziałek pozwolenie jest szóstym, brakuje jeszcze czterech takich odrębnych decyzji, mają być wydane w najbliższych miesiącach – wyjaśnił wojewoda. I dodał, że wydane dotąd pozwolenia na budowę nie obejmują jeszcze większości trasy Czyżew–Białystok.
Wydane w poniedziałek pozwolenie dotyczy prac na torach i podtorzu, ale także przebudowy stacji Czyżew. Po modernizacji tory mają być dostosowane do jazdy pociągów o konkretnych prędkościach. W przypadku pociągów osobowych to 200 km /godz., a towarowych – 160 km/godz. Będą również przebudowane perony na stacji Czyżew, powstanie podziemne przejście dla pasażerów, będzie zainstalowany nowoczesny system informacji pasażerskiej. Będą także przebudowane wszystkie instalacje melioracyjne, sanitarne.
Modernizację odcinka Czyżew–Białystok będzie realizować za 3,3 mld zł wybrane w przetargu polsko-chińskie konsorcjum: Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor (lider), Stecol Corporation oraz Sinohydro Corporation Limited. Kontrakt sygnowano w czerwcu br. Prace mają potrwać 37 miesięcy od momentu ich rozpoczęcia. Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel informował przy podpisaniu tej umowy, że jest to umowa o najwyższej wartości przy tego typu inwestycjach w Polsce.
Odcinek Czyżew–Białystok ma być gotowy do eksploatacji w lipcu 2023 r.
Rail Baltica to transeuropejski korytarz transportowy, który docelowo połączy kraje nadbałtyckie z pozostałymi państwami Unii Europejskiej. Polski fragment szlaku ma liczyć 341 km i prowadzić przez Warszawę, Białystok i Ełk aż do granicy polsko-litewskiej w Trakiszkach.
Przeczytaj także: Mostowa rewolucja na Centralnej Magistrali Kolejowej
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.