Ponad 368 mln zł pochłonie przeprowadzenie robót budowlanych, w ramach których powstanie m.in. linia kolejowa z Rzeszowa do Jesionki, gdzie znajduje się port lotniczy. Podpisano już umowę z wykonawcą, który będzie pracować w formule „projektuj i buduj”. To element Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej.
Stacja Rzeszów Główny. Fot. PKP PLK
Zadanie polega przede wszystkim na budowie trasy kolejowej o długości 5 km, dzięki której przejazd z centrum Rzeszowa do lotniska w Jasionce zajmie tylko 14 min. Na nowej linii przewidziano przystanek Park Technologiczny (także z myślą o osobach pracujących w strefie ekonomicznej) oraz cztery przejazdy kolejowo-drogowe. W Jasionce znajduje się jedno z 10 największych lotnisk w Polsce, w 2019 r. skorzystało z niego ponad 3,1 mln pasażerów.
Na tym jednak nie koniec, bo do wykonawcy należy też budowa nowych przystanków: Rzeszów Galeria, Rzeszów Os. Dąbrowskiego, Boguchwała, Lutoryż, Żarnowa, Glinik Charzewski, Rzeszów Dworzysko i Rzeszów Wschodni. Dodatkowy przystanek zaplanowano też w Sędziszowie Małopolskim. Ponadto podróże z Rzeszowa do Kolbuszowej i do Strzyżowa mają być sprawniejsze dzięki budowie czterech mijanek. W efekcie tego wszystkiego zwiększy się częstotliwość kursowania pociągów z Rzeszowa do Dębicy, Przeworska, Kolbuszowej, Strzyżowa oraz do Portu Lotniczego Rzeszów Jasionka.
Co to jest Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna?
Źródło: UMWP
Opisywane prace są elementem projektu Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, który podzielono na dwa zadania. W planie jest też zakup taboru wraz budową zaplecza technicznego (ponad 298 mln zł). Kupiono już 10 nowych pociągów, powstać ma hala technologiczna do przeglądów i napraw (trwa procedura przetargowa).
Przeczytaj także: Most, wiadukty, przejście podziemne – kto zmodernizuje stację Ełk?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.