• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

300-tonowa maszyna szlifowała szyny między Łodzią a Zduńską Wolą

Opublikowano: 31-03-2021 Źródło: PKP PLK

Na ostatnim etapie modernizacji linii kolejowej między Łodzią Kaliską a Zduńską Wolą specjalny pociąg szlifował szyny. Dzięki tej operacji pociągi będą jeździć ciszej, a po przebudowie skrócą się podróże na tym odcinku i trasach w kierunkach Wielkopolski i Dolnego Śląska.


Fot. Łukasz Hachuła/PKP PLK Fot. Łukasz Hachuła/PKP PLK
  • Szlifierka szynowa ma 80 m długości i waży 300 ton
  • Dokładność szlifowania wynosi 0,01 mm
  • Maszyna porusza się z prędkością do 20 km/godz.

Ciszej wokół torów

Szlifowanie szyn ogranicza hałas wywoływany przez przejeżdżające pociągi, co dla osób mieszkających w pobliżu linii kolejowej jest dobrą wiadomością. Natomiast dla zarządcy infrastruktury oznacza to lepsze warunki utrzymania linii i przewozów pasażerskich oraz towarowych.

Fot. Łukasz Hachuła/PKP PLK Fot. Łukasz Hachuła/PKP PLK

Ultradźwięki i sterowanie komputerowe

Prace na 42 km linii z Łodzi Kaliskiej do Zduńskiej Woli wykonywał w marcu specjalny pociąg – szlifierka szynowa Speno. To maszyna o długości 80 m i wadze 300 ton. Maszyna działała na stacjach i między nimi. Ultradźwiękami badała powierzchnię szyn i szlifowała je za pomocą specjalnych tarcz. W ten sposób uzyskuje się wymagany profil i przekrój, a także usuwa wykryte wady. Dzięki sterowaniu komputerowemu osiąga się dokładność 0,01 mm. Jeśli zajdzie potrzeba, urządzenie wykonuje kilka przejazdów z prędkością do 20 km/godz. W maju zakończą się takie prace na rozjazdach, przejazdach kolejowo-drogowych i przy urządzeniach sterowania ruchem. Będą wykonywane nocą.


Przebudowa torów, stacji i przystanków

W trakcie modernizacji wymieniono 80 km torów i sieci trakcyjnej, przebudowano 34 przejazdów kolejowo-drogowych (z montażem dodatkowej sygnalizacj) oraz 12 mostów kolejowych. Zmodernizowano siedem przystanków i stacji. Na stacjach Zduńska Wola, Pabianice, Łask, Łódź Lublinek oraz przystankach Kolumna, Dobroń i Chechło podwyższono perony, zainstalowano nowe oświetlenie i wyposażenie. W Zduńskiej Woli i Pabianicach wybudowano przejścia podziemne i zainstalowano windy. Przejazdy w woj. łódzkim i na szlaku w kierunku Wielkopolski i Dolnego Śląska skrócą się o około 15 min w porównaniu z czasem podróży przed realizacją inwestycji.

Fot. Łukasz Hachuła/PKP PLK Fot. Łukasz Hachuła/PKP PLK

Wkrótce zakończenie robót

Dalsze plany to demontaż na przełomie kwietnia i maja dwóch tymczasowych rozjazdów w Dobryniu, które w trakcie robót umożliwiały kursowanie pociągów regionalnych i dalekobieżnych. Do końca czerwca zostaną wykonane prace przy odwodnieniu, teren w pobliżu torów będzie uporządkowany.

Projekt „Prace na liniach kolejowych nr 14, 811 na odcinku Łódź Kaliska–Zduńska Wola–Ostrów Wlkp., etap I: Łódź Kaliska–Zduńska Wola” o wartości około 387 mln zł netto jest w 65% współfinansowany z unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (CEF).

Fot. Łukasz Hachuła/PKP PLK Fot. Łukasz Hachuła/PKP PLK

Liczby inwestycji:

  • 7 zmodernizowanych stacji i przystanków: Łódź Lublinek, Pabianice, Łask, Zduńska Wola, Chechło, Dobroń, Kolumna,
  • 2 przejścia podziemne wyposażone w windy na stacjach Pabianice i Zduńska Wola,
  • 34 przebudowane przejazdy kolejowo-drogowe,
  • 80 km wymienionych torów i sieci trakcyjnej,
  • 12 przebudowanych mostów kolejowych.

Przeczytaj także: Rail Baltica: prace na odcinku Czyżew–Białystok

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!