• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Pociągiem z Wrocławia do Świdnicy – po ponad 20 latach przerwy

Opublikowano: 08-06-2021 Źródło: PKP PLK

Końcem roku podróżni będą mogli skorzystać z nieaktywnej od ponad dwóch dekad trasy kolejowej między Wrocławiem a Świdnicą. Na terenie inwestycji trwają obecnie prace związane z układaniem torów oraz uzupełnianiem podkładów i szyn.


Bielany Wrocławskie. Fot. PKP PLK Bielany Wrocławskie. Fot. PKP PLK

Ostatnimi odcinkami, na których będą realizowane te prace, są mijanki na Bielanach Wrocławskich oraz w Kobierzycach. Wzmocniono już grunt pod kolejową trasą, uporządkowano przyległy teren i odnowiono odwodnienia. Na skrzyżowaniach ustawiono sygnalizatory urządzeń zabezpieczających, przygotowano mosty i wiadukty. Odnowiona została przeprawa nad Ślęzą we Wrocławiu. Aktualnie kończy się układanie toru między Wrocławiem a Sobótką.

W sumie na trasie Wrocław–Świdnica powstało 14 przystanków: Wrocław Wojszyce, Wrocław Partynice, Bielany Wrocławskie, Domasław, Kobierzyce, Wierzbice Wrocławskie, Pustków Żurawski, Rogów Sobócki, Sobótka, Sobótka Zachodnia, Szczepanów, Marcinowice, Pszenno, Świdnica Przedmieście. Na każdym przystanku zainstalowano nowoczesne oświetlenie, oznakowanie, wiaty, ławki i gabloty informacyjne. Perony dostosowano do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Zamontowano również stojaki na rowery.

Jak podaje inwestor, PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK), plan budowy drugiego toru na odcinku Wrocław – Kobierzyce oraz reaktywacji linii z Kobierzyc w kierunku Łagiewnik Dzierżoniowskich i Piławy Górnej spowodowały rozszerzenie zakresu pracy. Na przykład na stacji w Kobierzycach przeprojektowano i przebudowano układ torów, zaplanowano nową mijankę i dwukrawędziowy peron. W związku z tym wydłużono także termin realizacji projektu – finał prac powinien nastąpić końcem br.

Bielany Wrocławskie. Fot. PKP PLK Bielany Wrocławskie. Fot. PKP PLK

Przywracane połączenie (linia nr 285) z Wrocławia przez Sobótkę Zachodnią do Świdnicy liczy około 60 km. Zapewni przejazd pociągów pasażerskich z prędkością do 100 km/godz. W sierpniu 2020 r. został przywrócony ruchu towarowy Sobótka Zachodnia–Świdnica. Na tym odcinku został położony nowy tor, odnowiono blisko 30 obiektów inżynieryjnych, w tym sześć mostów i trzy wiadukty – wskazuje PKP PLK.

Wart blisko 217 mln zł projekt, „Rewitalizacja linii kolejowej nr 285 na odcinku Wrocław Główny–Świdnica Przedmieście wraz z linią nr 771 Świdnica Przedmieście–Świdnica Miasto” jest współfinansowany ze środków unijnych EFRR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

Przeczytaj także: Kolej dużych prędkości w Polsce: podpisano pierwszą umowę

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!