• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kolej dużych prędkości w Polsce: podpisano pierwszą umowę

Opublikowano: 07-06-2021 Źródło: CPK

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) podpisała umowę na prace przygotowawcze w ramach budowy pierwszego odcinka kolei dużych prędkości (KDP). Kontrakt dotyczy odcinka między Warszawą, planowanym portem lotniczym CPK a Łodzią. Pociągi mają jeździć tą trasą z prędkością w pierwszym etapie do 250 km/godz.


Fot.  hxdyl / Adobe Stock Fot. hxdyl / Adobe Stock
  • W ramach podpisanej umowy powstanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z rekomendowanym przebiegiem trasy kolejowej Warszawa–CPK–Łódź.
  • Kolej dużych prędkości w Polsce rozpocznie swój bieg na stacji Warszawa Zachodnia
  • Linie kolejowe prowadzić będą także w kierunku Wrocławia i Poznania
  • W ramach budowy portu lotniczego powstać ma 12 tras kolejowych

Linia kolejowa Warszawa–CPK–Łódź

Obowiązkiem wykonawcy – konsorcjum firm IDOM, Multiconsult, Transprojekt Gdański oraz Arcadis – będzie przygotowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego. Uwzględniać ma ono m.in. analizy przebiegów prawie 140-kilometrowej trasy między stolicą, CPK i Łodzią. Finalnie powstanie rekomendowany przebieg linii kolejowej Warszawa–Łódź w zakresie koniecznym do prowadzenia działań inwestycyjnych. Na wykonanie prac konsorcjum ma około 10 miesięcy.

W dalszej kolejności trasa ta zostanie wydłużona w kierunku Wrocławia i Poznania. Koncepcja ta, od kształtu trasy na mapie Polski, nazwana została „igrekiem”.

Źródło: CPK Źródło: CPK

Budowana w związku z powstaniem nowego lotniska w Polsce KDP rozpocznie swój bieg na stacji Warszawa Zachodnia. Na Mazowszu wybudowanych ma być około 344 km nowych linii kolejowych, a kolejne około 654 km zostanie zmodernizowane. W woj. łódzkim powstać ma z kolei około 219 km, a 305 km linii poddanych zostanie modernizacji.

Ile potrwa dojazd do CPK?

Zgodnie z obliczeniami, pasażerowie ze stolicy do portu lotniczego dojadą w około kwadrans, z Łodzi w pół godziny. Początkowo pociągi poruszać się mają z prędkością 250 km/godz., ale założenia projektowe umożliwią podniesienie jej w przyszłości do 350 km/godz.

W skali całej Polski w trakcie prac przygotowawczych są już w sumie około 743 km nowych linii kolejowych CPK. W ciągu ostatnich dni spółka wskazała wykonawców sześciu z ośmiu przetargów na tzw. STEŚ. Jednocześnie CPK oczekuje na uprawomocnienie się wyboru ofert w postępowaniach na wykonawcę prac przygotowawczych dla węzła CPK, a także projektu budowlanego dla tunelu dalekobieżnego CPK (dla pociągów jadących od strony Warszawy i CPK zacznie się w tym samym miejscu co drążony obecnie przez PKP PLK tunel aglomeracyjny i regionalny – na stacji Łódź Fabryczna) – podaje spółka CPK.

Koleją do Centralnego Portu Komunikacyjnego

W ramach budowy portu lotniczego powstanie łącznie prawie 1800 km nowych linii i dodatkowo około 200 km w ramach węzła kolejowego w rejonie lotniska. To w sumie 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych prowadzących z różnych regionów Polski do stolicy i CPK.

Centralny Port Komunikacyjny (Port Solidarność) będzie węzłem przesiadkowym, integrującym transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Powstanie około 37 km na zachód od Warszawy na obszarze około 3 tys. ha. W ramach pierwszego etapu obsłuży 45 mln pasażerów w ciągu roku. Lotnisko powinno być gotowe w 2027 r. Pierwsze prace budowlane rozpocząć mają się za dwa lata.

Na początku czerwca podpisano polsko-hiszpańskie porozumienie o współpracy przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Dokument przewiduje współdziałanie krajów w zakresie rozwoju kolei dużych prędkości. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

ZOBACZ NASZ TEMAT SPECJALNY: CENTRALNY PORT KOMUNIKACYJNY

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia