PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) podpisały 26 sierpnia 2021 r. wartą 587 mln zł netto umowę na przebudowę stacji Ełk, przystanku Ełk Szyba Wschód oraz stacji Ełk Towarowy. To pierwszy etap robót na linii kolejowej Białystok–Ełk.
Fot. Tomasz Łotowski/PKP PLK
Modernizacja ełckich stacji i przystanku zostanie zrealizowana w ramach projektu „Prace na linii E 75 na odcinku Białystok–Suwałki–Trakiszki (granica państwa), etap I odcinek Białystok–Ełk”. Inwestycja ma poprawić komunikację w mieście, podnieść poziom bezpieczeństwa i zapewnić sprawniejsze podróże na polskiej części trasy Rail Baltica.
Zakres zadań w Ełku obejmie wymianę około 45 km torów, sieci trakcyjnej oraz 118 rozjazdów. Zostaną wybudowane dwa wiadukty kolejowe nad ul. Towarową i ul. Kolejową, które zastąpią dotychczasowe przejazdy kolejowo-drogowe. Dojdzie tez do przebudowy takiej przeprawy położonej nad ul. Suwalską oraz modernizacji mostu nad rzeką Ełk.
Fot. Mirosław Siemieniec/PKP PLK
Na stacji Ełk zaplanowano podwyższenie i poszerzenie trzech peronów i montaż wind na każdym z nich. Standardowo zostaną postawione wiaty oraz ławki i zainstalowane czytelne oznakowanie oraz nagłośnienie. Dla niewidzących lub słabowidzących przewidziano ścieżki naprowadzające oraz oznaczenia w języku Braille’a. dodatkowe bezpieczeństwo zapewnią antypoślizgowa nawierzchnia i jasne oświetlenie. Nowe przejście pod torami zastąpi istniejące obiekty, a pasażerowie i mieszkańcy Ełku zyskają dostęp do stacji z obu stron.
Fot. Mirosław Siemieniec/PKP PLK
Przystanek Ełk zostanie wyposażony w dwa jednokrawędziowe perony o długości 200 m. Dojście zapewnią schody i pochylnie. Pojawią się wiaty, ławki, poręcze, gabloty informacyjne i system informacji głosowej.
Stacja Ełk Towarowy po przebudowie będzie przyjmować pociągi o długości 740 m. Zostaną zainstalowane nowe urządzenia i systemy w lokalnym centrum sterowania w Ełku. Celem prac jest poprawienie warunków obsługi składów towarowych.
Generalnym wykonawcą inwestycji realizowanej w formule projektuj i buduj jest spółka Budimex. Na przeprowadzenie wszystkich prac ma czas do końca 2023 r. Warty 587 mln zł netto projekt został dofinasowany ze środków unijnych z instrumentu Connecting Europe Facility (CEF) – „Łącząc Europę”.
Przeczytaj także: Kolejowe inwestycje na przejściach granicznych
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.