Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) ogłosiła przetarg na budowę komór startowej i odbiorczej dla tunelu kolei dużych prędkości w Łodzi. Oferty można składać do 5 kwietnia 2023 r., a prace mają rozpocząć się jeszcze w tym roku na zachód od stacji Łódź Fabryczna.
Wizualizacja tunelu kolei dużych prędkości. Źródło: Metroprojekt
- Pierwsze prace będą dotyczyć wzmocnienia fundamentów Łódzkiego Domu Kultury
- W jego sąsiedztwie znajdzie się komora startowa dla maszyny TBM drążącej tunele
- W ostatnim etapie zostanie wybudowany tunel o długości 4 km
Trzy etapy budowy tunelu kolei dużych prędkości
Budowę tunelu kolei dużych prędkości o długości 4 km podzielono na trzy etapy. W pierwszym będą wykonane prace przygotowawcze polegające na wzmocnieniu fundamentów Łódzkiego Domu Kultury (ŁDK). W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdzie się początek tunelu. Drugi, na który właśnie ogłoszono przetarg, to budowa komór dla maszyny TBM – startowej (na Retkini) i wydobywczej (w sąsiedztwie ŁDK). W trzecim zostanie wydrążony tunel.
Wkrótce pierwsze roboty budowlane
W przypadku postępowania na wzmocnienie fundamentów (zadanie ma pozwolenie na budowę) wkrótce zostaną otwarte oferty, a jeszcze w 2023 r. mają rozpocząć się roboty. Wykonawca wybrany do realizacji komór dla TBM będzie miał za zadanie zaprojektować i wybudować te obiekty.
Źródło: CPK
Komora Retkinia na południowo-zachodnim końcu tunelu będzie szybem startowym dla maszyny drążącej TBM. Później stanie się obiektem dla pomieszczeń technicznych i ewakuacyjnych klatek schodowych. Komora Fabryczna posłuży do demontażu i wydobycia tarczy TBM z zapleczem i stanie się komorą rozjazdową.
Korzyści z drążenia tunelu przez TBM
Według spółki wykonanie tunelu dalekobieżnego za pomocą automatycznej tarczy TBM pozwala zachować zabudowę i zieleń miejską. Umożliwia także drążenie bez wpływu na poziom wód podziemnych. Wybór tej technologii powoduje, że odwodnienie budowanych komór będzie ograniczone jedynie do odbioru wód gruntowych z wnętrza wykopów, w granicach ścian szczelinowych, oraz wód przesączających się i opadowych. Będą to nieznaczne ilości, których odprowadzenie nie będzie miało istotnego wpływu na okoliczne warunki hydrogeologiczne – zapewnia Sławomir Kanik, dyrektor Biura Realizacji Podprogramu Kolejowego w CPK.
Tunel dla szybkich pociągów
Planowany tunel będzie przeznaczony dla pociągów dalekobieżnych, przede wszystkim dużych prędkości. Składy będą zatrzymywać się na dworcu Łódź Fabryczna. Wyjście podziemnego szlaku zaplanowano na południowy zachód od Łodzi Kaliskiej, w okolicach osiedla Retkinia i linii kolejowej nr 14. Na powierzchni trasa skierowana zostanie na zachód w stronę Sieradza, za którym znajdzie się rozwidlenie w kierunku Poznania i Wrocławia.
Wizualizacja tunelu kolei dużych prędkości. Źródło: Metroprojekt
Spółka zawnioskowała o dofinansowanie budowy odcinka Łódź Fabryczna–Łódź Retkinia, czyli tunelu, z unijnego instrumentu „Łącząc Europę” CEF 2 (z nowej perspektywy UE na lata 2021–2027). Wcześniej uzyskała wsparcie w kwocie 60 mln zł na przygotowanie jego projektu.
Koleje w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego
Program kolejowy obejmuje budowę 10 tzw. szprych prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i lotniska CPK. To 30 zadań inwestycyjnych i 2 tys. km nowych linii kolejowych. Opracowano już warianty inwestorskie dla liczącego 140 km odcinka Warszawa–Łódź i 200-kilometrowego Łódź–Wrocław. Dla tego pierwszego złożono wniosek o decyzję środowiskową. Studia techniczno-ekonomiczno-środowiskowe są opracowywane dla 1500 z 2000 km tras CPK.
Przeczytaj także: Koleje dużych prędkości – powstanie linia Warszawa–Kijów
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.