Partnerzy portalu

Pociągi wróciły na linię kolejową z Poznania do Wolsztyna

Opublikowano: 14-03-2023 Źródło: PKP PLK

Po zakończeniu prac zasadniczych na odcinku linii kolejowej nr 357 Drzymałowo–Wolsztyn uruchomiono połączenia między Poznaniem a Wolsztynem. Wymieniono tor, zamontowano urządzenia sterowania ruchem i wykonano wyższe perony. Cała inwestycja za 108 mln zł zakończy się w II połowie 2023 r.


Stacja Wolsztyn. Fot. Anna Hampel/PKP PLK Stacja Wolsztyn. Fot. Anna Hampel/PKP PLK
  • Przejazdy między Poznaniem a Wolsztynem zajmą 1,5 godz.,
  • Na modernizowanym odcinku wymieniono 15 km toru i przebudowano 20 przejazdów kolejowo-drogowych
  • Po zakończeniu całej inwestycji prędkość maksymalna wzrośnie z 80 do 120 km/godz.

Prace na linii kolejowej

Na liczącym około 15 km fragmencie linii kolejowej między Drzymałowem a Wolsztynem wzmocniono grunt i wymieniono tor. Zastosowano bezstykowe łączenia szyn, które wraz z nowymi podkładami ograniczają hałas. Na stacjach Rakoniewice i Wolsztyn zabudowano urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Przebudowano ponad 20 przejazdów kolejowo-drogowych: ułożono nawierzchnię, na części z nich zainstalowano sygnalizację, rogatki i monitoring.


Przejazdy między Poznaniem a Wolsztynem zajmą 1,5 godz., a na trasie Drzymałowo–Wolsztyn 25 min. Na stacjach w Grodzisku Wielkopolskim i Wolsztynie przebudowano perony i wyposażono je w wiaty oraz ławki. Wyremontowano także przejścia podziemne.

Fot. Anna Hampel/PKP PLK Fot. Anna Hampel/PKP PLK

Dalsze prace obejmą przebudowę peronu przy dworcu w Grodzisku Wielkopolskim, montaż kładki w Wolsztynie i budowę przystanku Adamowo w okolicach tej miejscowości.

Po zakończeniu całej inwestycji i uzyskaniu stosownych pozwoleń prędkość maksymalna pociągów wzrośnie z 80 do 120 km/godz.

Przebudowa linii z początku XX w.

Szlak między Wolsztynem a Poznaniem to część linii kolejowej nr 357 Powodowo–Luboń k. Poznania. Niemal 10 lat wcześniej na tej trasie zmodernizowano odcinek Drzymałowo–Grodzisk Wielkopolski. Powstał wtedy przystanek w Grąblewie, przebudowano perony w Rakoniewicach, Tłokach, Rostarzewie, Drzymałowie i Ruchocicach. Zachowano semafory kształtowe z początku XX w. Część przewozów odbywa się z użyciem parowozów z Parowozowni Wolsztyn.

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych pochłonie 115 mln zł. Dofinansowanie pochodzi ze środków unijnych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Przeczytaj także: Kolej przewiezie ładunki do budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia