• Po przebudowie liczącej 30 km linii Sokołów Podlaski–Siedlce dojazd do stolicy zajmie 2 godz.
  • 20-kilometrowy szlak Ostrów Mazowiecka–Małkinia pozwoli w 90 min dojechać do stolicy
  • Prace budowlane rozpoczną się w latach 2027 i 2028

Z Sokołowa do Warszawy

W pierwszym zadaniu przebudowa obejmie 30 km linii kolejowej Sokołów Podlaski–Siedlce. Szlak będzie zelektryfikowany. Czas przejazdu tej trasy wyniesie około 30 min, a podróż z Sokołowa Podlaskiego do Warszawy 120 min w przypadku pociągów osobowych i 90 min dla przyspieszonych. Maksymalna prędkość wyniesie 120 km/godz.

Zostaną wybudowane i odbudowane stacje i przystanki w Strzale, Borkach Siedleckich, Suchożebrach, Podnieśnie, Stanach Dużych, Bielanach, Przywózkach oraz Sokołowie Podlaskim. Wartość robót oceniono na 327 mln zł.


Do stolicy w 90 min

Na linii kolejowej od Ostrowi Mazowieckiej do Małkini dojdzie do modernizacji i elektryfikacji trasy liczącej 20 km. Dojazd do Warszawy zajmie 90 min. Zaplanowano budowę trzech przystanków – w Ostrowi Mazowieckiej Południu, Niegowcu i Błędnicy. Na stacji Ostrów Mazowiecka i przystankach Ostrów Mazowiecka Miasto oraz Biel zostaną odbudowane perony. Przebudowa zwiększy także możliwości przewozów towarowych.

Start robót w latach 2027 i 2028

Prace projektowe z uzyskaniem potrzebnych decyzji administracyjnych dla odcinka Sokołów Podlaski–Siedlce mają zakończyć się do 2027 r. Początek robót budowlanych przewidziano na przełom lat 2027 i 2028. Na zaprojektowanie (z wszelkimi decyzjami) w przypadku fragmentu linii kolejowej Ostrów Mazowiecka–Małkinia jest czas do 2027 r. Wtedy także ruszą prace w terenie.

Cztery przedsięwzięcia w woj. mazowieckim

W woj. mazowieckim do programu Kolej Plus zakwalifikowano cztery projekty. Poza wymienionymi to opracowanie dokumentacji dla budowy linii kolejowej Zegrze–Przasnysz w ramach projektu Kolei Północnego Mazowsza oraz realizacji szlaku Świerże Górne–Dobieszyn łączącego trasę Janików–Świerże Górne (nr 77) z linią Warszawa Zachodnia–Radom Główny–Kraków Główny (nr 8).

Przeczytaj także: Do lotniska w Modlinie dojadą pociągi. Na początek projekt