Od 1 września dopuszczalna prędkość pociągów pasażerskich na odcinku międzynarodowej linii kolejowej E30 Kraków Płaszów–Podłęże (13 km) osiągnie 160 km/godz. Zmiana wynika z wcześniejszej modernizacji torów i sieci trakcyjnej. Wymieniono też rozjazdy, a urządzenia sterowania ruchem kolejowym zamontowano w centrach na stacjach Kraków Główny, Kraków Płaszów i Kraków Bieżanów. Ich pracę koordynuje nowoczesny, cyfrowy system zarządzania ruchem pociągów. Dzięki przebudowie skróci się czas podróży do Krakowa podróżnych z Tarnowa, Brzeska czy Bochni.

W trakcie robót przebudowano tory linii kolejowej między Krakowem Głównym a Podłężem, powstały nowe estakady, mosty kolejowe i wiadukty. Na stacjach pojawiły się nowoczesne perony, a wybudowane przystanki Kraków Grzegórzki i Kraków Złocień poprawiły dostęp do kolei.

Dwa dodatkowe tory na szlaku Kraków Główny–Kraków Płaszów i jeden na odcinku Kraków Płaszów–Kraków Bieżanów pozwalają na rozwój kolei aglomeracyjnej.

Zasadnicze roboty w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy–Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej” zakończono w 2023 r. Inwestycja o wartości 1,2 mld zł netto uzyskała dofinansowanie ze środków unijnych z instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Przeczytaj także: Katowice. Rozpoczyna się wielka inwestycja kolejowa