• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Obwodnica Legnicy: jest ważne porozumienie

Opublikowano: 18-02-2020 Źródło: GDDKiA, legnica.naszemiasto.pl
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

Coraz bliżej budowy brakującego fragmentu obwodnicy Legnicy w ciągu drogi krajowej nr 94. Gmina Legnica oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) parafowały umowę dotyczącą wspólnej realizacji prac projektowych.


Fot. norbert3/Adobe Stock Fot. norbert3/Adobe Stock

Obwodnica Legnicy znalazła się w rządowym Programie budowy 100 obwodnic. Z uwagi na swój przebieg na terenie miasta na prawach powiatu, a także gminy Legnickie Pole, musi być realizowana jednocześnie przez władze samorządowe oraz GDDKiA. W porozumieniu określono m.in. podział kosztów opracowania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach), koncepcji programowej oraz programu funkcjonalno-użytkowego.

Prace projektowe dotyczące odcinka (1 km) w obrębie miasta sfinansuje samorząd, a tego poza granicami, o długości 2,8 km od ul. Gniewomierskiej do ul. Sikorskiego, Generalna Dyrekcja.

100 obwodnic w Polsce. Obwodnice planowane na Dolnym Śląsku. Fot. GDDKiA

100 obwodnic w Polsce. Obwodnice planowane na Dolnym Śląsku. Fot. GDDKiA

Nowy fragment ma, jak poinformowano, pozwolić na stworzenie komfortowego i szybkiego połączenia drogowego między autostradą A4, drogą ekspresową S3 i DK94. Ponadto, z uwagi na bardzo złe warunki przejazdu drogą krajową nr 94 przez Legnicę, w tym przez zabytkowe centrum miasta, budowa brakującego fragmentu obwodnicy umożliwi właściwe skomunikowanie zurbanizowanych i uprzemysłowionych terenów, a tym samym wpłynie na poprawę warunków ruchu i bezpieczeństwa użytkowników dróg, jak i mieszkańców.

Program budowy 100 obwodnic w całej Polsce zakłada powstanie tras o łącznej długości około 820 km. Mają to być obwodnice o najwyższych parametrach technicznych. Zostaną zbudowane na sieci dróg krajowych. Jak oszacowano, koszt budowy wszystkich wyniesie niemal 28 mld zł.

Przeczytaj także: Rząd chce zbudować 100 obwodnic w 10 lat [mapy]

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.