W ciągu ostatnich lat Chiny sprowadzały technologię służącą do produkcji szybkich pociągów z Francji, Japonii oraz Kanady. W rozwoju projektu pomagał także niemiecki koncern Siemens. W wyniku współpracy zakłady Tangshan Railway Vehicles w Hebei rozpoczęły produkcję modelu CRH-3 rozwijającego prędkość 350 km/h. Do końca przyszłego roku ma powstać 50 tego rodzaju pociągów.

Wcześniej chińskie władze zapowiadały, że na nowej trasie pojawią się właśnie tego rodzaju pociągi. Od niedawna obsługują one nowe połączenie między Pekinem a portowym miastem Tianjin, które chińskie władze uznają za najszybsze na świecie.

Zhang Shuguang, pełniący obowiązki głównego inżyniera w ministerstwie kolei wyjaśnił, że zmiana planów wynika z faktu, że Chiny opracowały technologię produkcji tego rodzaju pociągów i wprowadziły innowacyjne zmiany pozwalające na wytwarzanie jeszcze szybszych maszyn. „W ciągu dwóch lat możemy rozpocząć ich produkcję, a następnie wykorzystać je na tworzonej szybkiej trasie między Pekinem a Szanghajem” dodał.

W Chinach działa również regularne połączenie korzystające z pociągów na poduszce magnetycznej. Z prędkością 430 km/h wożą one pasażerów na 30-kilometrowej trasie łączącej szanghajskie lotnisko z centrum miasta.