• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Obwodnica Nysy: przetarg pod koniec roku

Opublikowano: 12-08-2013 Źródło: PAP, GDDKiA
Autor Dagmara Dukała
Dagmara Dukała
Geoinżynieria drogi mosty tunele

Jak zapowiedział Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak w trakcie spotkania z samorządowcami i parlamentarzystami z woj. opolskiego, na przełomie listopada i grudnia zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę 16,5-kilometrowej obwodnicy Nysy.


Fot. inzynieria.com Fot. inzynieria.com

„Obwodnica ma nie tylko odciążyć centrum miasta, przez które każdej doby przejeżdża około 17 tys. aut, ale też skomunikować rozszerzoną Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną” – powiedział minister. Obejście Nysy to jedna z 11 tego typu inwestycji, znajdujących się w projekcie uchwały ws. zmiany „Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015”. Obecnie znajduje się on w uzgodnieniach międzyresortowych i jest poddany konsultacjom społecznym. Wynika z niego, że w nowej unijnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 wybudowanych zostanie 11 obwodnic o łącznym szacunkowym koszcie 4,7 mld zł. 

Obwodnica Nysy kluczowa w regionie

Trasa o długości około 16,5 km ma pochłonąć około 467,9 mln zł. Droga będzie biegła od DK46 od strony Kłodzka do DK41 w stronę Prudnika. Budowa ma duże znaczenie nie tylko dla miasta, ale i całego regionu, z powodu m.in. dużego ruchu tranzytowego generowanego pomiędzy Opolem i Nysą. Prace związane z projektowaniem trasy miasta trwały od 2006 r.

„Projektowana inwestycja obejmuje budowę pełnego zakresu obwodnicy wraz ze skrzyżowaniami, węzłami drogowymi, drogami poprzecznymi i drogami dojazdowymi umożliwiającymi połączenie z istniejącą siecią dróg. Początek obwodnicy zlokalizowany jest na południe od miejscowości Goświniowice, gdzie zaprojektowano skrzyżowanie z istniejącą DK46 w postaci ronda. (…) Koniec obwodnicy zlokalizowany jest w miejscu przecięcia się z DK41 gdzie zaprojektowano skrzyżowanie trójwlotowe typu rondo” – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Na Opolszczyźnie potrzebne są kolejne obwodnice 

Jak podkreślił minister Nowak, 11 projektów obwodnic wybrano spośród ponad 100 tych najpotrzebniejszych. Po przeprowadzeniu analiz okazało się, że na Opolszczyźnie najpilniejszą taką inwestycją jest budowa obejścia Nysy.„Wiem, że oczekiwań jest więcej; że jest potrzeba budowy obwodnic w Niemodlinie, Kędzierzynie-Koźlu. Ale na wszystko nie starczy pieniędzy. Musielibyśmy być Kuwejtem, by zaspokoić w tym względzie wszystkie potrzeby. Potrzeby transportowe są wielkie, a zaniedbania sięgają wielu dziesięcioleci. Nie wszystko uda się zrobić z poniedziałku na wtorek” – wyjaśnił minister.

Przebieg obwodnicy Nysy. Fot. z archiwum GDDKiA

Przebieg obwodnicy Nysy. Fot. z archiwum GDDKiA

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe