Inwestycja, uznana za kluczową dla całego Podhala, została wpisana do kontraktu terytorialnego dla województwa małopolskiego na lata 2014–2023. Zostanie też dofinansowana ze środków resortu infrastruktury.

Po co budować węzeł w Poroninie?

Poronin to jedno z wielu miejsc na trasie pomiędzy Krakowem a Zakopanem, gdzie w okresie wzmożonego ruchu turystycznego tworzą się nawet wielokilometrowe korki. Utrudniają one życie nie tylko podróżnym, ale również okolicznym mieszkańcom, którzy mają poważne problemy z poruszaniem się po swoim terenie.

Celem budowy węzła jest likwidacja jednego z tzw. wąskich gardeł na zakopiańskiej trasie.

Zgodnie z planami drogowców na początku przyszłego roku zostanie ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy. Wkrótce powinna też ruszyć budowa węzła. Możliwe, że zakończy się ona jeszcze w 2017 r.

Tunel, wiadukty, rondo i dwa mosty

W ramach tej inwestycji przebudowane zostanie skrzyżowanie Zakopianki (DK47) z DW961 w stronę Bukowiny Tatrzańskiej –będzie ono bezkolizyjne, a droga wojewódzka zostanie poprowadzona tunelem pod linią kolejową nr 99 i DK 47. Nad drogą wojewódzką znajdą się dwa wiadukty – drogowy i kolejowy. Na skrzyżowaniu Zakopianki z drogą powiatową nr 1651 powstanie rondo. Nad Białym Dunajcem i nad potokiem Poroniec znajdą się mosty. Przebudowane zostanie też skrzyżowanie Zakopianki z ul. Kasprowicza w Zakopanem.

Za realizację inwestycji odpowiada Województwo Małopolskie. Finansowanie robót leży po stronie GDDKiA, natomiast projektami mają się zająć samorządy. Ministerstwo infrastruktury zagwarantowało na budowę węzła Poronin 47 mln zł.

Więcej informacji o Zakopiance