W przyszłym roku w Poroninie ma się rozpocząć budowa węzła drogowego, który w znaczący sposób wpłynie na udrożnienie ruchu na Zakopiance w tamtym rejonie. Roboty potrwają blisko dwa lata.
Węzeł Poronin na trasie Zakopianki. Źródło UMWM
Inwestycja, uznana za kluczową dla całego Podhala, została wpisana do kontraktu terytorialnego dla województwa małopolskiego na lata 2014–2023. Zostanie też dofinansowana ze środków resortu infrastruktury.
Po co budować węzeł w Poroninie?
Poronin to jedno z wielu miejsc na trasie pomiędzy Krakowem a Zakopanem, gdzie w okresie wzmożonego ruchu turystycznego tworzą się nawet wielokilometrowe korki. Utrudniają one życie nie tylko podróżnym, ale również okolicznym mieszkańcom, którzy mają poważne problemy z poruszaniem się po swoim terenie.
Celem budowy węzła jest likwidacja jednego z tzw. wąskich gardeł na zakopiańskiej trasie.
Zgodnie z planami drogowców na początku przyszłego roku zostanie ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy. Wkrótce powinna też ruszyć budowa węzła. Możliwe, że zakończy się ona jeszcze w 2017 r.
Tunel, wiadukty, rondo i dwa mosty
W ramach tej inwestycji przebudowane zostanie skrzyżowanie Zakopianki (DK47) z DW961 w stronę Bukowiny Tatrzańskiej –będzie ono bezkolizyjne, a droga wojewódzka zostanie poprowadzona tunelem pod linią kolejową nr 99 i DK 47. Nad drogą wojewódzką znajdą się dwa wiadukty – drogowy i kolejowy. Na skrzyżowaniu Zakopianki z drogą powiatową nr 1651 powstanie rondo. Nad Białym Dunajcem i nad potokiem Poroniec znajdą się mosty. Przebudowane zostanie też skrzyżowanie Zakopianki z ul. Kasprowicza w Zakopanem.
Za realizację inwestycji odpowiada Województwo Małopolskie. Finansowanie robót leży po stronie GDDKiA, natomiast projektami mają się zająć samorządy. Ministerstwo infrastruktury zagwarantowało na budowę węzła Poronin 47 mln zł.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.