Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) udostępniła kierowcom 2,8 km obwodnicy Oświęcimia – od ronda w Jedlinie do ronda w Pławach. To następny etap stopniowego otwierania tej trasy.
Fot. GDDKiA
Dotychczas funkcjonujący odcinek DK44 między węzłem Oświęcim a rondem w Pławach działał w ograniczonym zakresie. Kierowcy mogli wyjechać z miasta w stronę S1, jednak zjeżdżając z drogi ekspresowej docierali jedynie do ronda w Jedlinie – bez możliwości jazdy na wprost.
Zmiany w organizacji ruchu
Ograniczenia wynikały z braku ciągłości trasy S1 oraz niewystarczającej przepustowości dróg lokalnych. Udostępnienie przejazdu do miasta mogłoby spowodować nadmierne obciążenie układu drogowego.
Nowy odcinek otwarto wraz z fragmentem S1 między Bieruniem a węzłem Oświęcim. Nadal obowiązuje ograniczenie tonażowe – mogą tędy poruszać się pojazdy do 3,5 t.
Źródło: GDDKiA
Kluczowa trasa dla regionu
Droga krajowa nr 44 to główny korytarz transportowy Oświęcimia. Codziennie korzysta z niej ponad 20 tys. pojazdów, a na moście Jagiellońskim ruch sięga nawet 27,5 tys. aut na dobę.
Nowy most w ciągu obwodnicy odciąży dotychczasową przeprawę przez Sołę, poprawiając płynność ruchu w mieście.
Cała obwodnica będzie miała około 9 km długości i ominie Oświęcim od południa. Połączy miasto z drogą ekspresową S1 Mysłowice–Bielsko-Biała, umożliwiając sprawny przejazd zarówno w kierunku Beskidów, jak i autostrady A4.
Inwestycja powstaje etapami od 2022 r. Kolejne odcinki oddawano w latach 2024–2025, w tym fragmenty z mostem na Sole.
Fot. GDDKiA
Najtrudniejszy fragment w realizacji
Największym wyzwaniem pozostaje odcinek między rondem w Pławach a ul. Legionów. Powstaje tam przejazd pod czynną linią kolejową Oświęcim–Czechowice-Dziedzice.
Droga zostanie poprowadzona nawet 10 m poniżej poziomu terenu, co przy wysokim poziomie wód gruntowych wymagało zastosowania specjalnych zabezpieczeń. Kluczowym etapem będzie wsunięcie pod torami konstrukcji ważącej 5,5 tys. ton – operacja planowana na kwiecień.
Fot. GDDKiA
Inwestycja z poszanowaniem dziedzictwa
Budowa obwodnicy prowadzona jest z uwzględnieniem ochrony terenów byłych obozów Auschwitz-Birkenau. Zastosowano m.in. wały ziemne ograniczające widoczność trasy oraz przejazd pod torami zamiast wiaduktu.
Projekt poprzedził specjalny raport oddziaływania na obiekt wpisany na listę UNESCO – pierwszy taki przypadek w Polsce.
Koszt inwestycji to 467,7 mln zł, z czego znaczną część stanowią środki unijne. Zakończenie prac i pełne udostępnienie obwodnicy planowane jest na jesień 2026 roku.
Nowa trasa ma kluczowe znaczenie dla wyprowadzenia ruchu tranzytowego z centrum Oświęcimia i poprawy komfortu podróżowania w regionie.
Przeczytaj także: Kolejna umowa na DK25. 70 km trasy w realizacji do 2030 r.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia