Mają to być nowoczesne, niskopodłogowe pociągi o długości ok. 80 m, na ok. 450 pasażerów, mogące poruszać się z prędkością do 160 km na godzinę. Inne wymogi to m.in. przystosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych, klimatyzacja i monitoring części pasażerskiej.
Zarząd województwa zakłada, że pociągi będą dostarczone w ciągu 26 miesięcy od podpisania kontraktu. Wartość przetargu szacowana jest na ponad 186 mln zł, z czego 85 proc. ma pochodzić ze środków unijnych.

Pociągami regionalnymi w woj. śląskim podróżuje codziennie ponad 55 tys. pasażerów, rocznie ponad 20 mln osób. Jest to największa sieć połączeń kolejowych w kraju. Regionalny samorząd zleca kolei przewozy wartości ponad 100 mln zł rocznie.

Przetarg na zakup ośmiu pociągów do obsługi regionalnych połączeń kolejowych to drugie takie przedsięwzięcie, finansowane przez woj. śląskie. W połowie 2006 r. zarząd zamówił cztery pojazdy niskopodłogowe "Flirt", wyprodukowane w siedleckim zakładzie szwajcarskiej firmy Stadler Bussnang. Przekazane w zeszłym roku do eksploatacji pociągi obsługują trasę Katowice-Tychy Miasto. Kosztowały prawie 89 mln zł.