Urzędnicy krakowscy chcą wykorzystać sytuację, kiedy wykonawcy oferują niższe ceny i przyspieszyć strategiczne przedsięwzięcia, mające na celu poprawę komunikacji w mieście.

Już w przyszłym tygodniu Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu będzie szukał wykonawcy, który przebuduje rondo Ofiar Katynia. Docelowo ma to być nowoczesny, trzypoziomowy węzeł komunikacyjny, z tunelem i estakadą. Już jesienią mogą ruszyć prace przy rondzie, gdyż miasto zdobyło zezwolenie na przebudowę. Koszt realizacji tej inwestycji to około 160 mln zł, a blisko połowa zostanie zabezpieczona z kasy unijnej. Według planów przebudowa ronda ma być zakończona w roku 2011 r.

Kolejnym ważnym przedsięwzięciem ma być rozbudowa ulic Surzyckiego i Christo Botewa, z których ta druga ma być przedłużona do wschodniej obwodnicy Krakowa. Koszt tej inwestycji to około 115 mln zł. Również ten projekt zostanie dofinansowany przez UE.

Linia szybkiego tramwaju ma zostać zbudowana na trasie od ronda Grzegórzeckiego przez Most Kotlarski do ul. Lipskiej na osiedlu Golikówka. Łącznie z powstaniem tej linii zakupione zostaną 4 nowoczesne niskopodłogowe tramwaje oraz zmodernizowana będzie ul. Długa.

Następnym ważnym przedsięwzięciem będzie budowa estakady w ciągu ulic Nowohuckiej i Powstańców Wielkopolskich, pod którą przechodzić będzie torowisko tramwajowe do osiedla Golikówka.