Obecnie na Ruczaj dojeżdżają tylko autobusy, a według szacunków, w ostatnich dziesięciu latach przybyło tam ok. 20 tys. mieszkańców. Na budowę linii tramwajowej czekają od lat mieszkańcy tego rejonu, studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz pracownicy tamtejszych firm. Inwestycja jest pilna i potrzebna, ale opóźniały ją protesty właścicieli działek zlokalizowanych w rejonie przyszłej trasy.

Torowisko planowano od strony osiedli, jednak ostatecznie będzie przebiegać za jezdnią ul. Grota-Roweckiego, po przeciwnej stronie bloków, a od strony Kampusu UJ. Tramwaj będzie się poruszał po oddzielonym od ulicy, wyciszonym torowisku.

W ubiegłym miesiącu Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu rozpisał przetarg na budowę linii, która połączy ul. Brożka i Kapelanka z ulicą Czerwone Maki. Zadanie obejmuje m.in.:
- rozbudowę ul. Grota - Roweckiego, Bobrzyńskiego i Czerwone Maki;
- rozbudowę skrzyżowania ul. Kapelanka, Brożka i ulicy Grota Roweckiego;
- rozbudowę skrzyżowań w ciągu ul. Grota - Roweckiego, Bobrzyńskiego wraz z budową torowiska tramwajowego, przystanku końcowego komunikacji zbiorowej z budynkiem przystanku wraz z instalacjami wewnętrznymi i przyłączami;
- budowę parkingu dla samochodów osobowych "Park & Ride" z budynkiem portierni z instalacjami wewnętrznymi i przyłączami oraz rozbudową infrastruktury: ekranów akustycznych;
- budowę odwodnienia, oświetlenia drogowego oraz ciągów pieszych, sygnalizacji świetlnej;
- budowę trakcji tramwajowej, dwóch podstacji trakcyjnych wraz z wyposażeniem w aparaturę trakcyjną oraz instalacjami technologicznymi;
- aktualizację systemu zdalnego sterowania podstacjami trakcyjnymi o urządzenia wybudowane w ramach kontraktu;
- przebudowę kabli trakcyjnych wyprowadzonych z podstacji trakcyjnej 19 „Brożka;
- przebudowę kolidującego uzbrojenia podziemnego sieci: kanalizacji sanitarnej, wodociągowej, gazociągowej, elektroenergetycznych, teletechnicznych, ciepłowniczej, rowu odwadniającego i potoku Zakrzowieckiego.

Szacuje się, że budowa nowej linii tramwajowej do osiedla Ruczaj będzie kosztować około 160 mln zł. Część tej kwoty, 53 mln złotych,będzie pochodzić z dotacji unijnej. Odcinek będzie miał ok. 3,8 km długości. Być może uda się wybrać wykonawcę już w przyszłym miesiącu. Pierwsze prace mogłyby się zacząć jesienią, potrwają ok. dwa lata.

Obecnie trwa budowa linii szybkiego tramwaju od ul. Grzegórzeckiej do Golikówki, która ma mieć prawie 4,2 km długości i kosztuje 155 mln zł. Ma być oddana do użytku do kwietnia przyszłego roku.