Stara kładka powstała w 1968 r. i nadszedł czas, aby ją zastąpić. Właśnie ruszyła budowa wiaduktu kolejowego wartego 24,5 mln zł, który ma pomóc zlikwidować korki w centrum miasta. Bezkolizyjny przejazd pod magistralą kolejową Bydgoszcz-Toruń umożliwi zlikwidowanie zwykłego przejazdu strzeżonego, który z uwagi na duży ruch kolejowy, nieustannie blokuje przejazd przez centrum Solca Kujawskiego. Chociaż samochody pojadą przekopem pod torami, formalnie inwestycja nie będzie budową tunelu, ale wiaduktu w ciągu linii kolejowej.

Obecnie Solec Kujawski jest podzielony szlabanami kolejowymi na dwie części, co utrudnia życie mieszkańcom i przejezdnym. Budowa wiaduktu usprawni również ruch na DW249, przebiegającej przez miasto.

Wiadukt ma zostać oddany do użytku za rok. Inwestycja jest w większości finansowana z funduszy unijnych, ponieważ jest pierwszym infrastrukturalnym elementem BiT City, tj. zintegrowanego systemu komunikacyjnego Bydgoszczy i Torunia, którego osią jest szybka kolej metropolitalna.