Aktualizacja, jakiej dokonała Komisja Europejska, polegała nie tylko na dopisaniu do niej linii lotniczych, które nie mogą przewozić ludzi na terenie UE, ale także na wykreśleniu z niej tych, które podniosły swój standard i polepszyły bezpieczeństwo. Kilku przewoźników np. z Indonezji czy Ukrainy usunięto z czarnej listy.

Wciąż jednak w wykazie tym znajdują się linie lotnicze pochodzące w sumie z 21 krajów. Są to: Afganistan, Angola, Benin, Demokratyczna Republika Konga, Dżibuti, Filipiny, Gabon, Gwinea Równikowa, Indonezja, Kazachstan, Republika Kirgiska, Republika Konga, Liberia, Mauretania, Mozambik, Sierra Leone, Suazi, Sudan, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca oraz Zambia.

Niektóre linie mogą lądować i startować w UE, jednak z zastosowaniem się do wielu rygorystycznych wytycznych. Na taki kredyt zaufania mogą liczyć: Air Astana (Kazachstan), Air Koryo (Kora Północna), Airlift International (Ghana), Air Service Comores, Afrijet, Gabon Airlines i SN2AG (Gabon), Iran Air, TAAG Angolan Airlines, Air Madagascar.