8 maja w uroczystości otwarcia targów wzięli udział przedstawiciele rządu, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, reprezentanci świata nauki i biznesu oraz władze województwa świętokrzyskiego.

Na targi AUTOSTRADA-POLSKA co roku przybywają przedstawiciele firm z wielu krajów europejskich i nie tylko. Prezentują najważniejsze w branży marki, produkty, usługi i wiedzę techniczną związaną z szeroko rozumianym sektorem budownictwa drogowego. W okresie trwania imprezy do Kielc zjechało kilkaset ton sprzętu. Do dyspozycji wystawców i gości była powierzchnia wystawiennicza licząca około 30 000 m2, mogąca pomieścić kilkaset stoisk, zorganizowanych w halach wystawowych i na terenie zewnętrznym. W tegorocznych targach wzięli udział przedstawiciele ponad 1000 firm z 29 krajów. Wyjątkowo duża liczba konferencji, poruszających palące dla branży zagadnienia, cieszyła się w tym roku ogromnym zainteresowaniem uczestników.

W 2011 r. w Polsce doszło do 40 065 wypadków drogowych, w których zginęło aż 4189 osób, a 49 501 zostało rannych. Policji zgłoszono 366 520 kolizji – w stosunku do 2010 o 3 % wzrosła liczba wypadków a o ponad 7% liczba zabitych w wypadkach drogowych – mówi dr Andrzej Mochoń, Prezes Zarządu Targów Kielce - W świetle takich statystyk nie było łatwo rozmawiać o bezpieczeństwie na polskich drogach, ale takie rozmowy były konieczne, by ciągle pracować nad poprawą jakości tych już istniejących i nad utrzymaniem wysokich standardów dróg i autostrad, które właśnie powstają.

 O bezpieczeństwie i jakości polskich dróg rozmawiano m.in. na konferencji „Budowa i utrzymanie sieci drogowej – zadania i nowe kierunki”. Stan obiektów mostowych w naszym kraju był tematem dwóch spotkań: konferencji „Zabezpieczenia antykorozyjne stalowych konstrukcji mostowych” oraz „Innowacyjne rozwiązania w branży drogowo-mostowej”. Ważnym tematem okazało się także zagadnienie budowania dróg z wykorzystaniem materiałów z recyklingu w świetle nowych ustaw unijnych - poświęcono mu konferencję „Misja możliwa – Recykling – materiały przyszłości”.

Jak co roku w maju w Kielcach można było znaleźć wszystko, co niezbędne przy budowie dróg ekspresowych i autostrad. Wystawcy prezentowali sprzęt i materiały do budowy dróg, mostów, wiaduktów, tuneli, stacji benzynowych; oznakowanie; rozwiązania dla infrastruktury transportu drogowego, kolejowego, lotniczego, wodnego. Na stoiskch wystawienniczych prezentowano m.in. systemy zarządzania ruchem, systemy bezpieczeństwa i ostrzegania o niebezpieczeństwie, ekrany i bariery dźwiękoszczelne oraz niezwykle ważne technologie ochrony środowiska.

Tegoroczne targi wzbogaciły Wybory Samochodu Dostawczego Roku. Cztery czołowe wydawnictwa transportowe wspólnie wybrały najlepszy na polskim rynku samochód dostawczy. Zwyciężyły furgony o DMC 3,5 t w wersjach jak największych pod względem objętości nadwozia i z silnikami Euro 5. Przetestowane zostały najnowocześniejsze i najbardziej wydajne pojazdy tej klasy. Wiodące firmy na rynku przygotowały także pokazy dynamiczne działania ciężkiego sprzętu budowlanego, które odbyły się na zewnętrznych terenach wystawienniczych.

AUTOSTRADA-POLSKA objęta została honorowym patronatem Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa, Krajowej Izby Gospodarczej, Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa oraz Głównego Inspektora Pracy. 

 

 Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii