W budownictwie drogowym wykorzystuje się szereg materiałów pochodzenia naturalnego oraz przetworzonych z odpadów poprodukcyjnych i wydobywczych. Głównie są to kruszywa i masy ziemne spełniające wymagania i normy budowlane, wchodzące w skład surowców stosowanych do budowy dróg lub autostrad.
Fot. Shutterstock
Kruszywa są materiałami sypkimi pochodzenia organicznego lub mineralnego, powszechnie stosowane m.in. do budowy dróg. Ze względu na sposób ich pozyskiwania wyróżniamy kruszywa naturalne oraz sztuczne.
Kruszywa naturalne
Są to kruszywa pochodzenia mineralnego, rozdrobnione w wyniku erozji lub uzyskane przez mechaniczne rozdrobnienie litych skał. Mogą być uszlachetniane w procesie ich przesiewania i płukania (usuwanie zanieczyszczeń pylistych o wielkości ziaren do 0,05 mm). Pozyskuje się je z dna rzek, jezior oraz kopalni piasku i żwiru. Kruszywa naturalne dzielą się na żwirowe i łamane poprzez mechaniczne rozdrabniane skał, np. grys i tłuczeń.
Żwir to osadowa skała okruchowa występująca w luźnej postaci, o średnicy od 2 mm do kilku centymetrów. Najczęściej wykorzystywany jest jako składnik betonów towarowych i mas bitumicznych stosowanych na nawierzchnie dróg, a także jako materiał do podbudowy drogi.
Grys, jako kruszywo mechanicznie rozdrabniane, stosowany jest na warstwy wiążące, wyrównawcze i ścieralne. Tłuczeń natomiast wykorzystywany jest do produkcji nawierzchni kolejowych, drogowych i betonów. Jego ziarna są szorstkie, przypominające kształtem sześciany lub ostrosłupy.
Kruszywa sztuczne
Przetwarzane są z odpadów produkcyjnych hutniczych czy górniczych, jako m.in. kruszywa hutnicze oraz naturalne. Do głównych producentów tych kruszyw należy w Polsce firma EkoProd. Kruszywa sztuczne możemy podzielić na:
- pochodzenia mineralnego, uzyskane w wyniku termicznej obróbki lub innej modyfikacji odpowiadającej kruszywom sztucznym wg PN-86/B-23006 (http://www.polskicement.cp.win.pl/3/1/artykuly/2004_2_42,43,44,46.pdf);
- pochodzenia mineralnego z recyklingu, wytwarzane w wyniku obróbki nieorganicznych materiałów stosowanych uprzednio w budownictwie.
Z kolei ze względu na wielkość ziaren kruszywa dzieli się na:
- drobne – wymiar ziarna D ≤ 4 mm;
- grube – wymiar ziarna D≥ 4 mm oraz d ≥2 mm;
- wypełniacze – większość przechodzi przez sito 0,063 mm;
- kruszywa naturalne – mieszanki pochodzenia lodowcowego lub rzecznego (0-8 mm);
- kruszywa o uziarnieniu ciągłym – mieszanka kruszyw grubych i drobnych (0-63mm) (http://www.kruszywa-drogowe.pl/definicje.html).
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.