GRUNTON® w stanie dostarczanym na budowę jest materiałem niemal płynnym i samozagęszczalnym (nie wymaga wibrowania czy innych zabiegów poprawiających zagęszczenie, jak w przypadku tradycyjnych rozwiązań), natomiast po kilku dniach uzyskuje właściwości zagęszczonego gruntu lub chudego betonu, w zależności od wariantu i oczekiwań klienta.

Dzięki swym właściwościom mieszanki wypełniające GRUNTON® mogą być stosowane do wypełniania wszelkiego rodzaju pustek, a w szczególności:

  • osadzenia w podłożu przewodów rurowych, zbiorników i wypełnianie wykopów wszelkiego rodzaju bez zagęszczania mechanicznego;
  • wypełnianie nieczynnych kanałów i przewodów;
  • wypełnianie przestrzeni pierścieniowych;
  • wypełnianie pustych przestrzeni podczas budowy tuneli;
  • wypełnianie wysłużonych zbiorników podziemnych;
  • wypełnianie nieczynnych przejść i przejazdów podziemnych.

 

Stosowanie mieszanek GRUNTON® zdecydowanie przyspiesza prace budowlane. Brak konieczności zagęszczania mechanicznego pozwala na bezpieczne wypełnianie wykopów wokół fundamentów obiektów zabytkowych, wykopów wąskoprzestrzennych itp., natomiast stosunkowo niska wytrzymałość pozwala na łatwe odkopanie materiału w razie potrzeby (w zależności od wariantu). Dodatkowo związany materiał GRUNTON® nie osiada, co eliminuje ryzyko powstawania uszkodzeń nawierzchni w wyniku nierównomiernego osiadania źle zagęszczonego gruntu.

GRUNTON® pozwala na szybkie prowadzenie budowy, bez drgań i wibracji, co może być bardzo istotne w wykopach o trudnych warunkach gruntowych.

Realizacje

Mieszanki GRUNTON® są szeroko wykorzystywane w budownictwie wodno-kanalizacyjnym oraz inżynieryjnym. Poniżej zamieszczono kilka realizacji z zastosowaniem tego typu mieszanek.

Budowa tunelu pod Martwą Wisłą – Trójmiasto

Budowa tunelu pod Martwą Wisłą to jedna z kluczowych inwestycji infrastrukturalnych na terenie Trójmiasta. Wiercenie rozpoczęło się 29 maja 2013 r. Tunel zbudowany jest z 2 nitek o długości 1075 m. Każda będzie miała po 2 pasy ruchu. Do drążenia wykorzystano maszynę TBM (Tunnel Boring Machine). Tunel ma średnicę 12,5 m. Jego konstrukcję stanowią prefabrykowane elementy o grubości 0,6 m, tzw. tubingi, które po połączeniu tworzą pierścienie o szerokości 2 m (moduły konstrukcyjne tunelu). Podczas drążenia tunelu pomiędzy ułożonym pierścieniem a gruntem rodzimym pozostaje kilkanaście centymetrów wolnej przestrzeni, która pozostawiona pusta powodowałaby nadmierne osiadanie otaczającego tunel gruntu. Przestrzeń tę należało uzupełnić mieszanką, której celem jest dokładne wypełnienie wszelkich zakamarków i wyeliminowanie ryzyka niekontrolowanego osiadania gruntu wokół tubingów.

Na tej inwestycji zastosowano mieszankę GRUNTON® o wytrzymałości na ściskanie 2,5 MPa, która została dodatkowo zmodyfikowana, aby sprostać specyficznym wymaganiom tej budowy – m.in. zachowanie urabialności czy możliwość podawania pompą pod ciśnieniem 5-8 atm. Mieszanka GRUNTON® spełniła wszelkie zakładane parametry - podczas budowy do wypełnienia przestrzeni między ścianami tunelu a gruntem wykorzystano 20 tys. m3 tego materiału.

Budowa drogi dojazdowej do węzła drogowego „Dąbrowica” obwodnicy miasta Lublin w ciągu dróg ekspresowych S12, S17 i S19

GRUNTON® doskonale sprawdza się również jako materiał iniekcyjny stosowany do wgłębnego wzmacniania gruntów nienośnych – mieszanka została zastosowana do wzmocnienia nośnych gruntów podczas budowy obwodnicy Lublina. GRUNTON® o wytrzymałości 5 MPa został zastosowany jako mieszanka iniekcyjna w metodzie Compaction Grounting. Mieszanki GRUNTON® bardzo dobrze sprawdzają się jako materiał iniekcyjny w tej technologii. Doskonałe właściwości mieszanki dostarczanej na budowę oraz stwardniałego GRUNTONU®, duża wydajność produkcyjna mobilnych i stacjonarnych węzłów betoniarskich CEMEX oraz niezawodna logistyka to czynniki, które zdecydowanie ułatwiają realizację prac – do wzmocnienia gruntu na tej inwestycji firma CEMEX dostarczyła 12 300 m3 GRUNTONU®.

Budowa Portu Lotniczego w Lublinie
Mieszanki GRUNTON® stosowane są z powodzeniem do wypełnień nieczynnych fragmentów instalacji sanitarnych lub deszczowych. Ich wysoka płynność gwarantuje bezproblemową i szybką pracę oraz bardzo dobre wypełnienie. Realizacja tego typu miała miejsce na budowie Portu Lotniczego w Lublinie. GRUNTON został zastosowany do wypełnienia nieczynnego odcinka kanalizacji o objętości blisko 800 m3.

Rozbudowa płaszczyzn postojowych Lotniska Kraków Balice
W 2010 r. podczas rozbudowy lotniska w podkrakowskich Balicach materiał GRUNTON® został zastosowany jako mieszanka wypełniająca do osadzenia w gruncie m.in. zbiorników na paliwo. Kluczowym czynnikiem była pewność bardzo dobrego i równomiernego zagęszczenia gruntu wokół zbiorników, co gwarantowało bezawaryjną pracę tych odpowiedzialnych elementów infrastruktury lotniska. GRUNTON® stanowił taką gwarancję. Przed rozpoczęciem układania mieszanki zbiorniki zostały posadowione i przytwierdzone do żelbetowych płyt fundamentowych, a następnie wykop został wypełniony mieszanką GRUNTON®. Na inwestycji zastosowano 1100 m3 mieszanki.

Podsumowanie
Powyższe przykłady zastosowań mieszanek wypełniających GRUNTON® obrazują, jak uniwersalny jest to materiał. GRUNTON® znajduje zastosowanie niemal we wszystkich obszarach budownictwa ogólnego oraz specjalistycznego, przynosząc szereg korzyści dla wykonawców oraz inwestorów, a są to m.in.:

  • duża szybkość budowy;
  • doskonałe wypełnienie przestrzeni w wykopach, nieczynnych odcinkach kanalizacji, zbiorników podziemnych itp.;
  • brak konieczności zagęszczania mechanicznego – szczególnie istotna w trudnych warunkach gruntowych, na obszarach zurbanizowanych czy w przypadku głębokich wykopów wąskoprzestrzennych.