Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zgłosiła do konkursu w ramach instrumentu finansowego „Łącząc Europe” (CEF) dwa projekty inwestycyjne, a także projekt Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem Drogowym na sieci TEN-T.
Drogowa dyrekcja informuje, że do konkursu zgłosiła dwa projekty inwestycyjne.
Budowa drogi ekspresowej S3 Legnica-Lubawka (granica państwa)
Projekt obejmuje budowę drogi ekspresowej S3 o długość 67,2 km o przekroju 2x2 na całym przebiegu. Zakres inwestycji obejmuje także budowę węzłów drogowych, obiektów inżynierskich (m.in. mosty, tunele, wiadukty, przepusty), MOP, urządzeń uzbrojenia, urządzenia BRD i ochrony środowiska (przejścia dla zwierząt, ekrany etc.). Szacunkowa wartość projektu to 907 521 814,60 EUR, z czego wnioskowana wysokość dofinansowania CEF to 502 542 760 EUR.
Budowa drogi ekspresowej S69 Bielsko Biała-granica państwa, odcinek obejście Węgierskiej Górki
Projekt obejmuje budowę ostatniego odcinka ciągu drogi 69 i jego zasadniczy zakres obejmuje: budowę drogi ekspresowej S69 o długości 8,53 km, rozbudowę 2 węzłów drogowych: „Przybędza”, „Milówka”, budowę obiektów inżynierskich (w tym 2 tuneli) w zakresie niezbędnym do sprawnego funkcjonowania zrealizowanej infrastruktury. Szacunkowa wartość projektu to 347 147 534 EUR, z czego wnioskowana wysokość dofinansowania CEF to 203 651 038 EUR.
Zgodnie z harmonogramem, Komisja Europejska dokona teraz oceny złożonych wniosków aplikacyjnych, a spodziewany termin ogłoszenia decyzji o udzieleniu dofinansowania to lipiec 2016.
I etap projektu Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem Drogowym na sieci TEN-T
Ponadto GDDKiA złożyła wniosek aplikacyjny, w celu uzyskania współfinansowania ze środków europejskich w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (CEF), dla I etapu projektu Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem Drogowym na sieci TEN-T.
Etap I KSZRD na sieci TEN-T w latach 2016-2020 obejmie sieć dróg o długości 1100 km, a jego wartość wyniesie 649 mln zł (144,9 mln EUR), w tym wnioskowane współfinansowanie CEF to 123,2 mln EUR.
Ostateczna wartość przyznanego dofinansowania zależeć będzie od kilku czynników m.in. od tego czy KE zwiększy obecną alokację (100 mln EUR) w priorytecie ITS for Roads, od tego czy będą złożone projekty przez inne kraje kohezyjne w ramach przedmiotowego priorytetu a także od oceny jaką otrzyma w wyniku weryfikacji zgłaszany przez GDDKiA projekt.
Projekt Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem Drogowym na sieci TEN-T (KSZRD na sieci TEN-T) to przedsięwzięcie, które pozwoli na wdrożenie usług inteligentnych systemów transportowych (ITS) na kluczowych drogach w Polsce. KSZR pozwoli dostarczać użytkownikom dróg pełną, bieżącą informację o warunkach podróży z możliwością skutecznego reagowania na wszelkie pojawiające się utrudnienia zagrażające komfortowi i bezpieczeństwu podróży. Złożenie wniosku aplikacyjnego do CEF umożliwi pozyskanie współfinansowania z środków europejskich dla realizacji Etapu I projektu, stanowiącego samodzielne, w pełni funkcjonalne rozwiązanie.
I etap KSZRD na sieci TEN-T pozwoli wyposażyć drogi w urządzenia ITS. Będą to m.in.:
- znaki zmiennej treści LED z piktogramami, umieszczone nad jezdnią, pozwalające na wyświetlenie tekstu wraz z grafiką (informacje o utrudnieniach, zdarzeniach drogowych itp.),
- pryzmatyczne znaki przeddrogowskazowe do zarządzania objazdami, do montażu na autostradach i drogach ekspresowych, pozwalające na przekazanie informacji o objazdach,
- urządzenia monitoringu wizyjnego (np. kamery wideo detekcji zdarzeń z kartami detekcji zdarzeń, kamery wideo szybkoobrotowe),
- stacje pogodowe pozyskujące szeroki zakres danych meteorologicznych,
- moduły nadające automatyczne komunikaty radiowe CB,
- sygnalizatory sygnalizacji świetlnej LED.
Planowany jest również II etap objęcia KSZRD sieci TEN-T – ma dotyczyć 2 tys. km dróg. Szacunkowy koszt to około 800 mln zł, jednak dotychczas nie potwierdzono źródeł finansowania dla tego przedsięwzięcia.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.