20 czerwca o godz. 17.20 do terminalu przeładunkowego Grupy PKP Cargo w Warszawie wjechał chiński pociąg kontenerowy, który przyjechał do Europy po raz pierwszy pod zjednoczoną marką China Railway Express. Podczas wydarzenia obecni byli m.in.: przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping, prezydent Polski Andrzej Duda oraz minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Jesteśmy zdeterminowani wykorzystać potencjał transportowy Polski, która jest przyjazną bramą na tradycyjnych euro-azjatyckich szlakach handlowych i transportowych. Już dziś z Polski i do Polski regularnie kursują pociągi kontenerowe z i do Chin – podkreślił Adamczyk.

Transport intermodalny szansą dla Polski

Pociąg przyjechał z Chengdu w prowincji Syczuan w Środkowych Chinach. „Skład złożony z 22 nowoczesnych 80-stopowych sześcioosiowych platform kontenerowych typu Sggrs prowadziła zmodernizowana lokomotywa EU07. Na każdy z takich wagonów można załadować dwa kontenery 40-stopowe, najczęściej wykorzystywane w transporcie towarów koleją z Chin” - podaje PKP Cargo. Pociągiem przywieziono m.in. elektronikę i części samochodowe.

"Transport intermodalny jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się segmentów kolejowych przewozów towarowych w Polsce. Już teraz praktycznie wszystkie kontenery przywożone koleją do Europy z Chin przejeżdżają przez centrum logistyczne w Małaszewiczach, położone niedaleko granicy polsko-białoruskiej. To strategicznie położony obiekt, należący do Grupy PKP Cargo. Tam następuje przeładunek na wagony normalnotorowe, którymi kontenery mogą bezpośrednio dojechać np. do Niemiec, Holandii, Czech lub Austrii” - czytamy w komunikacie.

Będą kolejne inwestycje w tabor

Jak zapowiedział Maciej Libiszewski, prezes PKP Cargo, spółka będzie inwestować w tabor i infrastrukturę do obsługi przewozów na linii Polska–Chiny.

Obecnie odbieramy 15 nowoczesnych lokomotyw wielosystemowych do obsługi połączeń za granicą, będziemy też inwestować w platformy do przewozu kontenerów. W rozwoju Nowego Jedwabnego Szlaku Polska może odegrać ważną rolę. Sprzyja nam położenie geograficzne, dzięki któremu możemy stać się hubem obsługującym wymianę handlową między Chinami a Europą Zachodnią. To szansa dla Grupy PKP Cargo, z której chcemy skorzystać - dodał.

Grupa PKP Cargo jest największym w Polsce i drugim w Europie przewoźnikiem towarowym na rynku kolejowym. Realizuje przewozy towarów nie tylko w Polsce ale i za granicą (na terenie m.in. Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii, Węgier, Holandii oraz Belgii).