Koszt wybudowania aktywnego przejścia jest znacznie mniejszy niż wybudowanie sygnalizacji świetlnej.
Aktywne przejście ostrzega kierowców. Fot. ZDM
Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie zainstalował, na razie pilotażowo, aktywne przejście dla pieszych. Za pomocą specjalnej lampki ostrzega ono kierowców, a w nocy dodatkowo podświetla tzw. zebrę.
System zamontowano na pasach pomiędzy ulicami Chodecką i Łabiszyńską w Warszawie. Składa się on z czujników ruchu, punktowych elementów odblaskowych, biało-czerwonych pasów, znaków drogowych z lampami LED i nawierzchni antypoślizgowej.
Jak to działa?
Pieszy, zbliżający się do przejścia, jest wykrywany przez czujnik. Uruchamia to migającą lampę w kolorze żółtym, zaś w przypadku gdy jest ciemno, aktywowane jest dodatkowe oświetlenie, i - co ważne - migające punkty odblaskowe, zamontowane w nawierzchni jezdni.
Zaletą tego rozwiązania, oprócz podniesienia bezpieczeństwa na drodze, są także koszty - kilkukrotnie mniejsze od sygnalizacji świetlnej. Jedno aktywne przejście dla pieszych to koszt 60 tys. zł. Dla porównania, sygnalizacja świetlna to wydatek kilkuset tysięcy złotych.
Uruchomione aktywne przejście jest przejściem pilotażowym. Jeśli okaże się, że kierowcy przy nim zwalniają i są bardziej ostrożni, takie rozwiązanie ma szansę na szersze zastosowanie.
Jak to działa? Zobacz film >>>
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.