Kolej Manitou i Pike's Peak (USA)

Najwyżej położona kolej w Północnej Ameryce. Ufundowana przez Zalmona G. Simmonsa, przedsiębiorcę i założyciela firmy produkującej materace, Simmons Beautyrest Mattress Company. Korzystają z niej turyści zwiedzający Góry Skaliste - w sezonie kursuje 6 do 8 pociągów dziennie, poza sezonem od 1 do 5, w zależności od potrzeb pasażerów.
Największa wysokość, na którą wjeżdża kolejka, to ponad 4300 m.

PeruRail (Peru)

Zakopane kusi wejściem na szczyt Giewontu, a w Peru turyści zachęcani są do odwiedzenia Machu Picchu. Wyprawę na ten szczyt można odbyć pociągiem kolei PeruRail, co zapewni niezapomniane widoki. PeruRail zostało założone w 1999 r.; obsługuje 3 linie wąskotorowe z Cuzco do Aguas Calientes i Machu Picchu, a także do Puno, gdzie znajduje się najwyżej położone jezioro żeglowne: Jezioro Titicaca.
Najwyżej położony punkt kolei znajduje się na prawie 4313 m.

Linia kolejowa Rio Mulatos-Potosi (Boliwia)

Wysokość, na jakiej położono tory linii kolejowej Rio Mulatos-Potosi w Boliwii, to ponad 4 tys. m. Na trasie kolei znajduje się też najwyżej na świecie położona stacja kolejowa zachodniej półkuli - stacja Cóndor (4786 m n.p.m.).

Ferrovías Central (Peru)

Koleje Ferrovias łączą stolicę Peru, Limę oraz główny port krajowy w Callao z miastem Cerro de Pazco, kryjącym się w Andach. Pociągi wjeżdżają nawet na wysokość 4829 m.
Konstrukcja tego XIX-wiecznego systemu kolejowego odbywała się pod czujnym okiem polskiego inżyniera, Ernesta Adama Malinowskiego. W kolejnych latach kilkakrotnie przeprowodzono modernizacje i utworzono połączenie z kopalnią Volcán.

Linia kolejowa Qingzang (Chiny)

Linia kolei tybetańskiej, łacząca Xining, największe miasto na Wyżynie Tybetańskiej z Lhasą, stolicą Tybetu, została zbudowana 33 lata temu, w 1984 r. Najwyżej położona stacja tej kolei umiejscowiona jest na wysokości 5068 m n.p.m., zaś najwyżej położony tunel na tej trasie znajduje się 4905 m n.p.n.

Przeczytaj także: W Wejherowie powstanie węzeł transportowy z tunelem