Dzięki realizacji projektu do najciekawszych turystycznie i przyrodniczo miejsc w regionie bez problemu mogliby dotrzeć miłośnicy jednośladów. Projekt zakłada stworzenie zintegrowanej sieci, którą będzie tworzyć osiem tras: Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloMetropolis (małopolski odcinek trasy EuroVelo 4), VeloNatura (małopolski odcinek trasy EuroVelo 11), VeloSkawa, VeloRaba, VeloPrądnik oraz VeloRudawa.

Niektóre trasy już istnieją

Część tras rowerowych została już oddana do użytku. Są to fragmenty trasy VeloDunajec na odcinku od Biskupic Radłowskich do Wietrzychowic o długości 12 km oraz od Ostrowa do Biskupic Radłowskich (14 km). Rowerzyści mają do dyspozycji również Wiślaną Trasę Rowerową na odcinku od Chobotu do Szczucina o długości 91 km, a także od Brzeszcz do Skawiny za wyjątkiem kładki na Skawince (84 km).


Plany rozbudowy

Niebawem również zakończy się realizacja kolejnych projektów. We wrześniu do użytku oddana zostanie kładka na Skawince, która leży w ciągu Wiślanej Trasy Rowerowej (od Brzeszcz do Skawiny).

Z kolei w listopadzie br. zaplanowane zostało zakończenie prac związanych z realizacja liczącego 92 km długości odcinka trasy EuroVelo 4 (VeloMetropolis) od Woli Batorskiej do miejscowości Jodłówka Wałki . W tym roku również (grudzień 2017 r.)  ma być gotowy 68-kilometrowy odcinek VeloDunajec od Zakopanego do Sromowców Niżnych.


Projekt realizowany jest ze wsparciem Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 oraz środków z budżetu woj. małopolskiego.

Tab. Opracowanie własne na podstawie danych UMWM

Przeczytaj również: "Trasa rowerowa, która sama zamyka się przed wodą"