Nowy odcinek obejmuje trasę od węzła Szemud (woj. pomorskie, powiat wejherowski) do węzła Gdynia Wielki Kack na istniejącej Obwodnicy Trójmiasta. Docelowo ma mieć 20,2 km długości. Na trasie wybudowane zostaną trzy węzły drogowe („Koleczkowo”, „Chwaszczyno” i „Gdynia Wielki Kack”), a do dyspozycji kierowców będą po dwa pasy ruchu w każdym kierunku (plus pas awaryjnego postoju). Wyjątkiem będzie odcinek Chwaszczyno-Gdynia Wielki Kack (wraz węzłem Gdynia Wielki Kack), gdzie z uwagi na duże natężenie ruchu, pasów będzie trzy.

W postępowaniu przetargowym na realizację zadania wzięło udział 9 firm i konsorcjów. GDDKiA brała pod uwagę w pierwszej kolejności cenę (waga – 90%), następnie termin realizacji oraz gwarancję na elementy przedmiotu umowy określone w gwarancji jakości (po 5%). Zamawiający zastrzegł sobie także, że do okresu budowy nie wlicza się miesięcy zimowych (od 15 grudnia do 15 marca), ale do projektowania – już tak.

Najkorzystniejszą cenowo ofertę przedstawiła spółka Pol-Aqua. Jej wartość to 817 110 153, 92 zł.

Budżet, jaki GDDKiA przewidziała na realizację tego odcinka, wynosi 852 873 285,40 zł.

Projekt jest realizowany w ramach większej inwestycji – budowy drogi ekspresowej S6 na odcinku Lębork-Obwodnica Trójmiasta, zwanej potocznie trasą kaszubską. Planowany termin rozpoczęcia robót to marzec 2019 r., natomiast do ruchu odcinek powinien być oddany w lipcu 2021 r.

Przeczytaj także: Wstrzymana budowa Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta