Lwia część sumy dofinansowania przeznaczona zostanie na wsparcie inwestycji dotyczących infrastruktury drogowej.

Likwidujemy wąskie gardła, które powodowały do tej pory brak możliwości dojazdu do dwóch autostrad istniejących na granicy z Niemcami. To ułatwi połączenie z całym regionem – twierdzi członek zarządu Komitetu Monitorującego Program INTERREG Brandenburgia, Tadeusz Jędrzejczak.

W ramach II osi priorytetowej „Połączenie z Sieciami Transeuropejskimi oraz trwały i zrównoważony transport” zaaprobowano m.in. projekt remontu lokalnych dróg oraz budowy ścieżek rowerowych w powiecie słubickim (prace zostaną przeprowadzone m.in. na trasie Nowe Biskupice–Rzepin i Gajec–Rzepin), a także projekt Zarządu Dróg Wojewódzkich, władz powiatu krośnieńskiego oraz powiatu Oder–Spree. Inwestycja ta obejmuje przebudowę ul. Kresowej w Gubinie i DW138 na odcinku Jaromirowice–Wałowice oraz budowę ścieżek rowerowych. 

Projekty te pochłoną niemal 6 mln EUR: wyremontowanych zostanie blisko 19 km dróg i zbudowanych prawie 5 km nowych tras dla rowerzystów.

Ponad 0,5 mln EUR wyasygnowano na modernizację komunikacji w euromieście Guben/Gubin. Kwota dofinansowania ma pomóc obu samorządom w stworzeniu jednego systemu transgranicznej komunikacji; pierwszym etapem prac będzie analiza istniejących rozwiązań i ustalenie możliwych systemów przystosowanych do prawa funkcjonującego w obydwu krajach.

Projekt odpowie na pytania dotyczące opłacalności wspólnego transportu po dwóch stronach granicy, uwarunkowań prawnych i zapotrzebowania, co do prowadzenia wspólnej komunikacji. Przepływ ludzi jest jednym z elementów funkcjonowania Unii Europejskiej. Chcemy mieć na niego wpływ – wyjaśnił Tadeusz Jędrzejczak.

W obszarze „Integracja mieszkańców i współpraca administracji” wyróżniono m.in. projekt Uniwersytetu Zielonogórskiego, który wspólnie z niemieckim IHP Leibniz-Institut für Innovative zrealizuje projekt pn. „„Platforma do badań nad rozwiązaniami SmartGrid oraz testowania algorytmów (...)”; naukowcy pracują nad systemami i algorytmami pozwalającymi na zarządzanie energią w sieciach energetycznych.

Budowa różnych ekologicznych elektrowni jest bardzo skomplikowana. Wymaga odpowiedniej umiejętności wprowadzania i obliczania poborów. Temat jest bardzo aktualny i istotny – przekonuje Radosław Brodzik, dyrektor Departamentu Biura Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej.

Przeczytaj także: Dwa brytyjskie lotniska połączy kolej dużych prędkości?