• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Adamczyk: Via Carpatia jest szansą. Ukraina i Białoruś zainteresowane

Opublikowano: 04-07-2018 Źródło: PAP, inzynieria.com

Podczas Forum Regionów Trójmorza minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zdradził, że powstaniem trasy Via Carpatia zainteresowane są Białoruś i Ukraina.


Via Carpatia to inicjatywa, w którą włączyć się kolejne kraje. Fot. Mrak.hr/Shutterstock Via Carpatia to inicjatywa, w którą włączyć się kolejne kraje. Fot. Mrak.hr/Shutterstock

W zeszłym tygodniu minister transportu Białorusi zadeklarował, że ze strony tego państwa podjęte zostaną wszystkie działania, aby ten projekt wzmocnić, bo upatrują szanse w węźle autostrada A2–Via Carpatia. Ukraińcy z kolei zainteresowani są głównie węzłem komunikacyjnym obejmującym trasę Via Carpatia i autostradę A4. Już niedługo zbudowana zostać ma autostrada od Korczowej do Lwowa, a dalej (do 2025 r.) droga szybkiego ruchu aż do Odessy. Jak zaznaczył Adamczyk, dla obu tych krajów to przedsięwzięcie jest wielkim projektem, w którym chcą uczestniczyć

Szef resortu infrastruktury mówi, że Via Carpatia to droga życia i szansa dla państw, przez które przebiega. A szlak ten poprowadzony ma być z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Ma docierać m.in. do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik nad Morzem Egejskim.

Źródło: MI Źródło: MI

W Polsce osiągnie długość około 760 km, poprowadzony głównie po śladzie drogi ekspresowej S19, ale też S8, S17, S61. Na polskim odcinku wybudowane zostaną też cztery tunele drogowe.

Inicjatywa Trójmorza obejmuje współpracę prezydentów 12 państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii oraz Węgier. Jej celem jest wzmacnianie spójności Unii Europejskiej poprzez zacieśnienie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i gospodarczej państw Europy Środkowej.

Przeczytaj także: Rail Baltica: będzie więcej przewozów towarowych?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia