Jak informuje krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), wskutek obfitych deszczy, które spowodowały gwałtowne wezbrania rzek i potoków na Podhalu i innych częściach woj. małopolskiego, zanotowano zniszczenia odcinków dróg oraz obiektów inżynierskich. Przekroczenie stanu alarmowego rzeki było sporym zagrożeniem m.in. dla mostu tymczasowego w Białym Dunajcu.
Największe zniszczenia, powstałe wskutek obfitych opadów, zanotowano na Podhalu. Fot. GDDKiA
Woda w rzece Biały Dunajec (w miejscowości o tej samej nazwie) przekroczyła stan alarmowy w nocy z 18 na 19 lipca br. Kłody drzewa i kamienie napierały na konstrukcję przeprawy tymczasowej, którą zbudowano tam na czas przebudowy właściwego mostu. Przez kilkanaście godzin ruch drogą prowadząca przez obiekt był całkowicie zamknięty, a kierowcy prowadzeni byli objazdami.
Fot. GDDKiA
Całą noc trwało usuwanie kłód i konarów, które zatrzymywały się na podporach i spiętrzały wodę (…). Rano poziom wody trochę opadł i możliwe było dopuszczenie ruchu pojazdów na tymczasowym obiekcie. Po oględzinach stanu technicznego przyczółków, podpory nurtowej i przęseł nie stwierdzono odkształceń ani uszkodzeń. Przeprowadzono jeszcze próbne obciążenie przyczółków oraz podpory nurtowej i po pozytywnych pomiarach wznowiono ruch – podaje Iwona Mikrut, główny specjalista ds. komunikacji społecznej w GDDKiA (oddział Kraków).
Z kolei w Bukowinie Tatrzańskiej wezbrane wody rzeki Białki, oprócz gałęzi, niosły całe drzewa, niszcząc stożki przyczółku mosty od strony Czarnej Góry. Pracownicy Dyrekcji zabezpieczają je foliami, by nie namakały.
Fot. GDDKiA
Droga krajowa nr 49 jest w wielu miejscach zniszczona. Na odcinku od mostu w Czarnej Górze do granicy państwa w Jurgowie są fragmenty, gdzie zerwane jest pobocze, uszkodzone są skarpy, a rowy odwadniające zamulone. Woda podmyła skarpy drogowe w okolicach Czarnej Góry.
Fot. GDDKiA
Po ustaniu opadów deszczu i zmniejszeniu się poziomu wody w rzekach i potokach mają rozpocząć się prace naprawcze dróg i mostów.
Przeczytaj także: Wody Polskie: zbiorniki retencyjne gotowe na przyjęcie wezbrań wody
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.