W miniony czwartek amerykański nadzór finansowy wszczął wobec działań Elona Muska, prezesa firmy Tesla. Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, zdaniem nadzoru Musk miał, poprzez ogłoszenia w sierpniu na Twitterze, że ma zapewnione fundusze na zdjęcie spółki z giełdy po cenie 420 USD za walor (około 273 USD w piątek), wprowadzić inwestorów w błąd.

Po tych wpisach Elona Muska akcje Tesli poszły w górę o ponad 9%. Informacje okazały się jednak nieprawdziwe. Teraz na mocy porozumienia z nadzorem finansowym, Elon Musk, założyciel firmy Tesla, zrezygnował już z funkcji jej prezesa, jednak będzie pracować na stanowisku dyrektora generalnego. Na tym jednak nie koniec, bo Musk oraz spółka Tesla mają zapłacić po 20 mln USD kary. Ponadto Tesla musi powołać dwóch niezależnych dyrektorów do rady spółki.

Elon Musk, poza Teslą, założył także takie firmy, jak PayPal, SpaceX, Neuralink i Boring Company. Pochodzi z RPA, ale od lat mieszka w Ameryce Północnej (ma obywatelstwo kanadyjskie oraz amerykańskie). W 2016 r. jego majątek szacowano na 13,1 mld USD.

Elon Musk słynie z prowadzenia olbrzymich projektów. W kwietniu br. zapowiedział, że niedługo przeprowadzone zostaną testy, w których kapsuły Hyperloop mają osiągnąć połowę prędkości dźwięku, tj. około 600 km/godz. Z kolei w 2017 r. założona przez niego firma The Boring Company rozpoczęła drążenie tuneli komunikacyjnych w Los Angeles. Ma tam powstać podziemna sieć transportowa, która ograniczy korki. Ponadto pod koniec poprzedniego roku, w Australii Południowej, na terenie nowej farmy wiatrowej, powstał największy na świecie akumulator litowo-jonowy, służący do magazynowania energii odnawialnej. Baterię zbudowała firma Tesla.

Przeczytaj także: Elon Musk wybudował największy akumulator