• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Jaworzno: pierwsza autostrada rowerowa w Polsce jest na Śląsku

Opublikowano: 01-10-2018 Źródło: UM Jaworzno, PAP

W Jaworznie (woj. śląskie) 30 września br. oficjalnie otwarto Velostradę: pierwszą polską rowerową autostradę. W ciągu 11-kilometrowej trasy znalazły się dwie kładki i tunel.


Jaworzno: pierwsza autostrada rowerowa w Polsce jest na Śląsku.Fot. Koło Naukowe Systemów Komunikacyjnych/Facebook Jaworzno: pierwsza autostrada rowerowa w Polsce jest na Śląsku.Fot. Koło Naukowe Systemów Komunikacyjnych/Facebook

Dzięki realizacji tej inwestycji rowerzyści na trasie z osiedla Stałego do centrum Jaworzna będą mogli rozpędzić się aż do 50 km/godz. (60 km/godz. nocą), bo tyle wynosi limit prędkości na Velostradzie. Z czego wynika możliwość tak szybkiej jazdy? Velostrada ma nawierzchnię asfaltową i linie wyraźnie oddzielające pasy ruchu: na niemal 4 km jest to bezkolizyjna dwujezdniowa droga z czterema pasami ruchu, a na pozostałych siedmiu – jednojezdniowa trasa z dwoma pasami. 

Elementem nowej drogi jest też chodnik, przeznaczony jednak nie tylko do chodzenia. Jak zaznacza rzecznik Urzędu Miejskiego w Jaworznie Maciej Zaremba, mogą z niego korzystać też jeżdżący na hulajnogach lub rolkach. Nie mogą oni jednak poruszać się po części rowerowej, a przestrzegania tego zakazu pilnować będzie policja. W obrębie Velostrady istnieje też całkowity zakaz wjazdu samochodów.

Z okazji niedzielnego otwarcia zorganizowano 16-kilometrowy rajd dla rowerzystów: jego trasę poprowadzono głównie po Velostradzie, ale uwzględniono też inne zakątki miasta. Wzięło w nim udział około tysiąca cyklistów.

Rajd rowerowy inaugurujący eksploatację Velostrady. Fot. UM Jaworzno Rajd rowerowy inaugurujący eksploatację Velostrady. Fot. UM Jaworzno

Wartość Velostrady to około 20 mln zł, z czego 8 mln zł to dofinansowanie unijne. Trasa została w znacznej części poprowadzona śladem zlikwidowanych przemysłowych linii kolejowych. Władze Jaworzna liczą na to, że amatorzy jazdy na dwóch kółkach zrezygnują teraz z transportu samochodowego i przesiądą się na rowery, tak jak ma to miejsce w innych europejskich miastach. Planowane jest przedłużenie Velostrady o kolejne kilometry, a także włączenie do eksploatacji 200 rowerów miejskich (w tym 120 z napędem elektrycznym).

Zobacz także: Kraków: tak będzie wyglądać linia tramwajowa do Górki Narodowej

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia