Budowę obwodnicy Wałbrzycha w ciągu DK35 zaplanowano na okres do końca 2021 r. Realizacja kolejnych kroków zbliżających magistrat do sfinalizowania inwestycji trwa jednak już od pięciu lat, a mimo że wybrano już najkorzystniejszą ofertę w przetargu na budowę drogi, to postępowania nie można uznać za zakończone.
Budowa obwodnicy mogłaby zacząc się za dwa lata. Fot. agnormark/Adobe Stock
Gmina Wałbrzych wybuduje obwodnicę w ramach projektu pn. „Budowa obwodnicy Wałbrzycha w ciągu drogi krajowej nr 35” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020. Wartość całkowita inwestycji wynieść ma 397,5 mln zł, z czego dofinansowanie stanowić ma kwotę około 296,8 mln zł.
Planowana długość obwodnicy to 5,9 km. Nowa trasa obwodowa miasta będzie drogą dwujezdniową, mającą po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. W ciągu obwodnicy wybudowane zostaną m.in. trzy wiadukty, kładka i przejście podziemne dla pieszych oraz dwa węzły drogowe (Żeromskiego i Reja).
Zobacz mapę planowanej obwodnicy TUTAJ.
Celem projektu jest przede wszystkim odciążenie centrów miast Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju od ruchu pojazdów, zwłaszcza ciężarowych, a także odciążenie istniejącego układu komunikacyjnego miasta Wałbrzycha w kierunku północ-południe, poprawa bezpieczeństwa osób korzystających osób korzystających z dróg w rejonie realizacji inwestycji oraz oszczędność czasu podróży.
W planie prac są także: budowa ekranów akustycznych, oświetlenia drogi, sieci kanalizacji deszczowej i zbiorników retencyjnych oraz przebudowa istniejącej infrastruktury technicznej.
W ramach ogłoszonego przetargu swoje oferty zgłosiło siedem podmiotów, z czego najbardziej atrakcyjne cenowo były: oferta konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska sp. z o.o. i Aldesa Construcciones Polska S.A, firmy Budimex (307 mln zł) oraz konsorcjum z firmą Strabag (311 mln zł).
Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) odrzuciła najtańszą ofertę, tj. zgłoszoną przez konsorcjum firm Aldesa Construcciones. Jako najkorzystniejszą ofertę wybrano propozycję Budimeksu. Edward Szewczak, rzecznik wałbrzyskiego magistratu, podkreśla, że nie jest jeszcze pewne, iż postępowanie przetargowe zostanie sfinalizowane, z uwagi na to, że konsorcjum, którego ofertę odrzucono, może chcieć się od tej decyzji odwołać. Dopóki nie minie wyznaczony na to czas, inwestor powstrzyma się od dalszych decyzji.
Przeczytaj także: Obwodnica Koszalina i Sianowa: będą nowe projekty
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.